FirstName LastName Club Category Swim Bike Run Finish Overall Cat position Penalties
James Gilfillan Primera M30 29:52.0  02:26:00.75  01:29:03.05  04:24:55.75 1 1
Hywel Davies Planet X M35 35:09.2  02:31:50.30  01:31:11.75  04:38:11.25 2 1
Roy Young born2 tri M40 35:53.4  02:33:32.20  01:34:41.35  04:44:06.90 3 1
Nick Buis Primera M25 31:00.2  02:42:55.40  01:31:15.75  04:45:11.30 4 1
Dave Woodgate Votwo / Salisbury Tri M35 35:14.1  02:32:51.15  01:38:37.70  04:46:42.95 5 2
Dan Halliday M20 39:40.8  02:37:14.65  01:34:25.50  04:51:20.95 6 1
John Stoddart University of Bath Triathlon M20 35:36.0  02:42:48.65  01:33:32.20  04:51:56.85 7 2
Mat Clarkson M35 37:43.5  02:39:56.20  01:36:18.65  04:53:58.30 8 3
Ian Tivey M25 40:51.6  02:39:51.05  01:33:40.05  04:54:22.75 9 2
Will Newbery Primera M30 34:14.6  02:38:45.50  01:42:24.70  04:55:24.80 10 2
John Sweeney Tri Sport Epping M35 38:16.2  02:44:10.95  01:36:58.80  04:59:25.95 11 4
Steve Birtwistle Zoom Tri Club M35 39:04.7  02:34:12.95  01:47:50.35  05:01:08.00 12 5
Neil Lewis Votwo.co.uk M40 37:44.3  02:42:33.85  01:42:24.25  05:02:42.40 13 2
Richard Stapley Guernsey Triathlon M40 42:52.5  02:37:40.40  01:43:11.75  05:03:44.70 14 3
Chris Newton Votwo / Salisbury Tri M35 47:51.3  02:36:21.90  01:40:01.80  05:04:15.00 15 6
Charles Ashwanden Eton Tri Club M40 39:51.0  02:37:19.70  01:48:54.00  05:06:04.75 16 4
Ian Patterson Primera M40 36:08.0  02:41:58.45  01:48:06.25  05:06:12.70 17 5
Jon Glyde MAD Tri M45 43:28.5  02:46:40.80  01:36:10.70  05:06:20.05 18 1
Chris Graham SERPENTINE M30 39:06.3  02:45:40.80  01:43:32.10  05:08:19.20 19 3
Frederic Devos Zoom Tri Club M20 42:38.3  02:42:04.10  01:44:02.45  05:08:44.85 20 3
Kris Nicholson M35 36:09.6  02:44:41.10  01:48:11.00  05:09:01.75 21 7
Lawrence Down Zoom Tri Club M30 38:21.5  02:42:30.90  01:49:44.25  05:10:36.70 22 4
David Thompson Larkfield M40 43:02.9  02:49:46.25  01:39:42.65  05:12:31.85 23 6
Paul Mitchell Eton Tri M40 46:39.3  02:47:28.00  01:40:00.60  05:14:07.90 24 7
Jim Sinton Shires Triers M45 41:27.3  02:56:15.40  01:36:31.40  05:14:14.15 25 2
Chris Leeman Fungi Fitness M45 41:02.9  02:56:16.90  01:38:17.95  05:15:37.75 26 3
Anthony Gerundini Lincoln Tri M40 52:39.2  02:44:44.65  01:40:54.20  05:18:18.05 27 8
Colin Kerfoot Hereford M40 42:09.8  02:51:11.25  01:46:01.65  05:19:22.70 28 9
James Easson M25 41:10.4  02:59:32.40  01:39:08.65  05:19:51.40 29 3
Stephen Wood Greenwich Tritons M25 42:30.1  02:48:24.85  01:49:36.75  05:20:31.70 30 4
Nick Spencer Zoom Tri M30 39:45.4  02:48:54.40  01:52:48.85  05:21:28.60 31 5
Alan Ward NorthDevonTri M25 34:59.6  02:45:41.85  02:02:46.45  05:23:27.90 32 5
Kev GRIMMETT HANTS POLICE TRI CLUB M30 38:23.8  02:53:11.40  01:52:24.70  05:23:59.95 33 6
Alan Clark M40 39:24.5  02:52:57.25  01:51:40.90  05:24:02.65 34 10
Rob Wilkins Salisbury Tri Club M35 46:37.4  02:47:13.30  01:51:50.40  05:25:41.10 35 8
Martin Nobbs M50 40:23.9  02:57:45.25  01:49:07.75  05:27:16.85 36 1
Jayne Parker Swindon Tri Club F30 39:08.9  02:59:04.65  01:50:29.30  05:28:42.85 37 1
Sean Ward M40 lost chip  05:29:11.00 38 11
ROBERT PATERNOSTER M25 44:40.5  03:05:34.45  01:40:03.05  05:30:18.00 39 6
David Hannaford Ironhead Racing M25 40:25.9  02:47:23.70  02:02:33.70  05:30:23.30 40 7
Tony Randell unattached M40 50:21.3  02:55:53.45  01:44:27.75  05:30:42.50 41 12
Darren Johnson Eton Tri Club M35 36:21.2  03:04:30.80  01:50:34.85  05:31:26.85 42 9
Will McAree M25 42:35.3  03:01:18.05  01:47:41.55  05:31:34.95 43 8
Melissa Dowell Born 2 Tri F40 34:30.3  03:05:43.95  01:51:35.55  05:31:49.75 44 1
Robert Pinfield Shires Triers M40 41:47.6  02:50:00.05  02:00:18.25  05:32:05.90 45 13
Phil Penhaligan larkfield ac M40 43:30.3  02:45:44.95  02:03:04.45  05:32:19.70 46 14
Kenny Brown M50 43:33.1  02:57:47.30  01:51:19.15  05:32:39.55 47 2
Jason Wright Team Bspoke M40 41:16.2  02:53:00.30  01:58:30.10  05:32:46.60 48 15
Adrian Carr M45 36:23.1  02:54:31.10  02:02:06.40  05:33:00.65 49 4
Mattia Percudani M35 49:24.2  02:54:18.60  01:49:35.35  05:33:18.10 50 10
Stuart Veen Exeter M45 44:52.6  02:49:34.15  01:59:09.85  05:33:36.60 51 5
John Jackson M25 47:33.7  02:55:30.25  01:50:54.05  05:33:58.00 52 9
Tom Diethe SERPENTINE M30 45:42.2  02:55:36.90  01:52:52.65  05:34:11.80 53 7
Mark Ashurst West Country Triathletes M40 47:59.7  02:43:25.40  02:02:51.95  05:34:17.10 54 16
Paul Lamont M25 35:22.0  02:55:43.80  02:03:51.25  05:34:57.00 55 10
Warren Hannington M35 47:21.4  03:01:54.70  01:45:57.75  05:35:13.85 56 11
Matt Dodgson M30 42:20.6  02:57:22.20  01:55:39.75  05:35:22.55 57 8
Andy Roberson M40 37:36.2  02:54:43.75  02:04:48.60  05:37:08.55 58 17
Stuart Mills Born2Tri M30 43:42.4  03:02:58.80  01:50:40.40  05:37:21.60 59 9
Michael Ingoldby M30 42:52.5  02:52:32.65  02:02:07.50  05:37:32.65 60 10
Allan Clarke M35 45:15.0  03:01:27.95  01:51:19.90  05:38:02.90 61 12
Robert Rollings M20 41:50.7  02:49:21.00  02:08:01.15  05:39:12.85 62 4
Billy Dyer MAD-TRI M35 46:48.7  02:52:08.30  02:00:20.55  05:39:17.50 63 13
Christopher Mason M35 41:28.3  03:00:02.05  01:58:48.20  05:40:18.55 64 14
Paul Davenport M50 47:19.3  03:07:33.95  01:47:09.65  05:42:02.90 65 3
Colin Goff M40 44:54.6  02:59:00.55  01:58:29.20  05:42:24.35 66 18
Steven DeQuincey Tri-Motion M25 43:34.2  02:52:41.15  02:06:31.70  05:42:47.05 67 11
Andrew Barnett non affiliated M35 37:42.1  03:01:27.95  02:04:02.75  05:43:12.80 68 15
Mark Saunders M40 36:16.3  03:02:32.20  02:04:18.70  05:43:16.20 69 19
Ian Forrest theTriLife.com M35 47:44.6  03:03:59.50  01:51:59.25  05:43:43.40 70 16
Alastair Watts Windle Valley Runners M40 40:38.4  03:04:53.35  01:59:05.60  05:44:37.40 71 20
Chris Mingo Salisbury Tri Club M35 37:23.4  02:48:55.95  02:18:48.85  05:45:08.15 72 17
Donna Oliver F30 36:31.9  03:19:46.95  01:49:05.75  05:45:24.60 73 2
Mark Roberts Southampton Tri M50 40:43.9  03:01:24.15  02:03:20.20  05:45:28.25 74 4
Claude Weston Salisbury Tri Club M30 48:16.5  02:55:01.75  02:03:08.60  05:46:26.90 75 11
Mark Threadgold M40 41:44.1  03:05:51.70  01:59:37.85  05:47:13.65 76 21
Jason Burkinshaw M35 43:10.4  03:01:28.60  02:02:46.85  05:47:25.85 77 18
Ben Thornber Bedford Traktors M30 41:21.7  03:00:10.90  02:06:48.10  05:48:20.70 78 12
Daniel Gearing havering 90 joggers M35 45:32.1  03:16:53.50  01:46:13.75  05:48:39.40 79 19
Allen Kelaher M35 44:28.1  03:00:22.15  01:49:05.25  05:48:55.55 80 20 drafting
Sean Dukes Salisbury Tri M45 50:31.0  03:00:21.00  01:58:35.30  05:49:27.35 81 6
David McNeish M20 47:45.1  03:11:39.20  01:50:11.50  05:49:35.80 82 5
GRAEME YOUNG SERPENTINE M35 46:03.5  03:14:46.35  01:49:30.70  05:50:20.55 83 21
Martin Gannon Salisbury Tri Club M50 44:27.1  02:58:37.90  02:07:45.20  05:50:50.25 84 5
John Cameron Ful-On  Tri M30 51:47.2  03:01:50.20  01:57:26.85  05:51:04.25 85 13
Robert Field Chippenham Harriers M30 50:22.4  03:07:08.75  01:53:35.15  05:51:06.25 86 14
John Walsgrove New Forest Runners M45 52:33.5  03:11:56.05  01:46:37.75  05:51:07.35 87 7
Paul Fitzpatrick Berkshire Tri Squad M35 44:48.0  02:59:39.25  02:06:41.85  05:51:09.20 88 22
Debbie Shaw Farnham Tri Club F40 40:36.6  03:01:20.75  02:09:36.10  05:51:33.50 89 2
Gavin Kewley Zoom Tri m55 44:14.3  03:03:19.05  02:04:13.45  05:51:46.80 90 1
Claire Gillvray SERPENTINE F30 38:05.9  03:14:53.20  01:58:48.85  05:51:47.90 91 3
Owen Jonathan M25 44:50.3  03:06:05.25  02:00:56.40  05:51:51.95 92 12
David Bethune M35 40:35.0  02:59:20.50  02:12:13.20  05:52:08.65 93 23
Dominic Laval M45 55:25.9  03:02:09.10  01:55:00.35  05:52:35.40 94 8
MARK DAVIDSON Farnham Tri M35 42:26.1  03:11:15.95  01:58:54.15  05:52:36.20 95 24
Simon Blackburn Black Prince M30 49:52.6  03:00:19.90  02:03:05.40  05:53:17.95 96 15
Giancarlo/Brendan/Chris Puccini/Robinson/Pretorious N/A RELAY 50:15.0  03:00:32.30  02:02:48.70  05:53:36.00 97 1
Tracy Lewis Weston A. C M45 48:26.7  03:05:04.70  02:00:14.75  05:53:46.20 98 9
Andrew King M30 48:49.6  03:02:53.70  02:02:31.00  05:54:14.30 99 16
Darren Greene FVS Tri M35 51:44.4  03:03:14.45  02:00:09.95  05:55:08.75 100 25
Paul Earley Salisbury Triathlon M40 58:21.6  03:02:36.30  01:54:32.60  05:55:30.50 101 20
Stuart Williams M30 42:23.2  02:58:14.20  02:14:55.85  05:55:33.25 102 17
Andrew Hooper BADTRI M40 55:58.8  03:09:54.65  01:49:45.80  05:55:39.25 103 21
Steve Scammell MAD-TRI M35 57:56.8  02:59:40.05  01:58:32.25  05:56:09.15 104 26
Chris Waddell M30 52:35.0  02:57:38.65  02:06:22.65  05:56:36.35 105 18
Tom Roberts M25 47:26.2  03:03:55.75  02:05:50.15  05:57:12.15 106 13
Brigid/Alex/James Wallen/Stuckey/Montgomery Witham Running Club RELAY 48:36.1  03:16:54.05  01:51:42.20  05:57:12.35 107 2
Jonathan Thomas Tri-Motion M20 54:55.2  02:59:11.50  02:03:33.60  05:57:40.25 108 6
Christine Costiff SLH tri Club F45 47:16.6  03:12:14.70  01:58:19.85  05:57:51.15 109 1
Mark Beveridge M40 51:01.7  03:09:10.35  01:57:43.80  05:57:55.80 110 22
Tamsin Neale Eton Tri Club F35 39:30.5  03:17:54.05  02:00:52.05  05:58:16.55 111 1
Tim Phillis BTS M35 46:12.6  03:09:41.00  02:02:27.85  05:58:21.45 112 26
Mark Bowditch M35 48:21.6  02:57:17.25  02:13:40.70  05:59:19.55 113 28
Mark Jennings Thames Turbo M40 42:29.4  03:02:05.95  02:14:47.65  05:59:23.00 114 23
Tony Hewitt M45 46:47.4  03:02:33.40  02:08:13.75  05:59:34.60 115 10 number
Philip Andrews M35 46:51.5  03:07:12.15  02:05:38.90  05:59:42.60 116 29
Claire Hebblethwaite Hereford Tri Club F30 42:16.3  03:14:56.85  02:03:05.80  06:00:18.95 117 4
Stephen Riley Farnham Tri Club M30 47:18.0  02:57:22.50  02:15:58.45  06:00:38.95 118 19
Jim Parsons M40 43:46.0  03:03:08.40  02:14:13.45  06:01:07.90 119 24
Fernando Holguin serpertine M40 52:58.7  02:58:39.75  02:09:40.15  06:01:18.60 120 25
Scott Hopkins N/A M40 48:47.9  03:03:11.00  02:09:35.10  06:01:34.05 121 26
Paul De St Paer Westcountry Triathletes M35 47:25.3  03:16:15.75  01:58:06.05  06:01:47.15 122 30
Matthew Curthoys M30 51:13.9  03:10:11.00  02:01:35.10  06:03:00.00 123 20
Oliver Williams M40 55:40.9  03:10:07.15  01:57:53.00  06:03:41.10 124 27
Gareth Johnson CS Runners & Riders M35 50:27.1  03:14:28.70  01:58:45.65  06:03:41.40 125 31
Nicholas Mills Tri London M30 46:56.0  03:10:54.80  02:06:00.10  06:03:50.95 126 21
Rob Melhuish M40 56:32.2  03:04:27.05  02:03:20.00  06:04:19.25 127 28
Stuart Payne east essex tri M45 52:37.7  03:09:19.70  02:02:23.75  06:04:21.20 128 11
Tim Brown M30 56:19.2  03:20:02.90  01:48:15.50  06:04:37.55 129 22
Louise Collings F30 50:07.9  03:30:06.45  01:44:46.10  06:05:00.45 130 5
Rick Lavens MAD-TRI M45 55:14.7  03:06:32.80  02:03:30.15  06:05:17.70 131 12
Kosta Kios SERPENTINE M40 50:04.4  03:14:56.95  02:00:34.10  06:05:35.50 132 29
Anne Bristoe F45 52:12.4  03:07:01.60  02:06:51.60  06:06:05.60 133 2
John Ellis Prison Service Tri Club M45 48:42.4  03:13:02.45  02:04:23.20  06:06:08.05 134 13
ALAN PARR portsmouth triathletes M45 46:30.3  03:03:42.05  02:15:57.40  06:06:09.75 135 14
Martin Firstbrook N/A M30 49:45.4  03:05:22.95  02:11:35.65  06:06:44.00 136 23
Daniel Bingham Hillingdon Triathletes M30 40:09.5  03:46:24.80  01:40:22.15  06:06:56.50 137 24
George Holdcroft M20 43:21.6  03:20:51.10  02:02:46.65  06:06:59.35 138 7
Liz Halliday Brighton Phoenix Tri Club F45 48:09.6  03:22:19.20  01:56:38.80  06:07:07.60 139 3
Julien Grouteau M35 47:04.3  03:08:08.05  02:13:00.05  06:08:12.40 140 32
Joanne Plumbley Thornbury Running Club F30 52:53.2  03:19:53.60  01:56:09.95  06:08:56.75 141 6
Ludovica Bruno Sepentine F45 48:40.8  03:21:27.75  01:59:29.15  06:09:37.70 142 4
Thomas Simpson M25 40:30.8  03:18:50.15  02:10:27.15  06:09:48.10 143 14
Caryn Stanley F20 39:03.4  03:20:07.80  02:10:37.15  06:09:48.40 144 1
Tim Clemens M30 45:04.4  03:12:21.70  02:12:23.05  06:09:49.20 145 25
Kevin Linehan tri-london M45 43:12.5  03:13:44.45  01:57:58.35  06:09:55.35 146 15 drafting
Julian Davies Windle Valley M25 42:02.8  03:19:43.85  02:08:15.70  06:10:02.35 147 15
Chris Roberts Farnham Tri Club M50 48:50.3  03:11:56.45  02:09:22.10  06:10:08.90 148 6
Bruce Korican Farnham Triathlon M45 43:45.0  03:01:29.35  02:25:55.75  06:11:10.10 149 16
Frank Legrand M40 50:08.7  03:17:44.45  02:03:28.05  06:11:21.20 150 30
MARK EVANS CIRENCESTER M45 44:51.1  03:03:33.65  02:23:01.85  06:11:26.60 151 17
Sara Hudghton West Country Triathletes F35 34:45.0  03:13:48.85  02:23:39.70  06:12:13.60 152 2
Ian Burks Reigate Priory M45 00:23.7  03:14:17.45  01:59:05.95  06:13:47.10 153 18
Steve Henigan Team Viper M25 37:05.3  03:09:32.40  02:27:25.40  06:14:03.15 154 16
Anja Eichen SERPENTINE F40 59:07.8  03:17:59.15  01:57:29.00  06:14:35.95 155 3
Graeme Williams Team Volcano International M30 46:46.6  03:13:02.85  02:14:47.95  06:14:37.40 156 26
Andy Hodges M40 50:17.7  03:10:39.10  02:13:48.10  06:14:44.90 157 31
Lee Woodland M40 42:39.8  03:15:43.75  02:16:38.15  06:15:01.70 158 32
Robert Levine M40 55:10.1  03:08:43.95  02:11:11.50  06:15:05.55 159 33
Paul Heselwood Met Police Tri Club M30 46:41.0  03:20:53.30  02:07:49.45  06:15:23.75 160 27
David Neave M45 42:56.5  03:10:01.55  02:22:36.70  06:15:34.75 161 19
Paul Sutherland M40 49:59.7  03:14:58.85  02:10:46.75  06:15:45.35 162 34
Mark Warner M35 51:36.5  03:09:24.40  02:14:59.60  06:16:00.50 163 33
Kevin Ireland M25 49:46.9  03:21:47.50  02:04:58.20  06:16:32.60 164 17
David Longstaff East London Triathletes M45 52:34.5  03:16:21.25  02:08:38.35  06:17:34.15 165 20
Christine Yuill Freedom TRI F30 42:33.1  03:25:05.50  02:10:18.15  06:17:56.70 166 7
Darren Broad USANA Health Sciences M45 45:40.1  03:15:13.70  02:17:18.25  06:18:12.05 167 21
Tony Derbyshire USANA Health Sciences M40 42:31.4  03:12:03.20  02:23:37.55  06:18:12.15 168 35
Will Martin Team Bspoke M30 44:29.0  03:11:16.00  02:22:47.00  06:18:32.05 169 28
Kris Rogers M25 49:02.9  03:16:24.35  02:13:31.40  06:18:58.70 170 18
Andrew Frampton M45 47:00.8  03:15:00.35  02:17:56.90  06:19:58.10 171 22
Tony Wallen Witham Running Club M40 05:44.7  03:08:46.85  02:05:28.85  06:20:00.40 172 36
Neale Taylor M45 54:14.6  03:06:59.85  02:19:02.90  06:20:17.40 173 23
Tony Baxter Farnham Tri M40 53:14.5  03:07:53.85  02:19:16.65  06:20:25.00 174 37
Spencer Lee larkfield ac M35 51:35.9  03:09:03.15  02:20:42.35  06:21:21.40 175 34
Stewart Wright M40 46:58.1  03:21:29.90  02:13:05.35  06:21:33.30 176 38
Suni Dhupelia F20 53:10.3  03:35:03.05  01:53:23.70  06:21:37.10 177 2
PAUL CASSON M25 50:13.8  03:11:52.95  02:19:53.75  06:22:00.50 178 19
Matt Papworth M30 55:28.6  03:20:19.65  02:06:14.25  06:22:02.50 179 29
Stuart Cranfield M50 57:33.8  03:10:40.95  02:13:50.85  06:22:05.65 180 7
Bill Stringer Eton Triathlon M35 46:23.7  03:18:56.00  02:16:49.80  06:22:09.55 181 35
Rhona Copp New Forest Runners F45 52:16.7  03:12:06.35  02:18:17.90  06:22:40.95 182 5
Samantha Tophill FVS Tri F40 48:53.5  03:26:52.15  02:07:23.95  06:23:09.65 183 4
Charlotte Gee F40 50:25.7  03:27:27.30  02:05:39.10  06:23:32.15 184 5
Andrew Turner M45 47:40.7  03:14:50.45  02:21:46.25  06:24:17.45 185 24
Geoff Bowman M35 50:45.6  03:23:41.15  02:09:56.20  06:24:23.00 186 36
Ian Gummery Team Viper M50 49:54.2  03:27:42.00  02:07:22.70  06:24:58.85 187 8
Amanda Purser Hampshire Police Tri Club F35 44:57.3  03:31:15.95  02:08:51.35  06:25:04.60 188 3
Colin Moore M25 48:56.4  03:20:59.05  02:15:12.85  06:25:08.30 189 20
Craig Wells Met Police Tri M35 48:02.2  03:18:10.00  02:19:05.35  06:25:17.50 190 37
Matthew Marshall M25 53:30.9  03:18:49.05  02:13:11.45  06:25:31.45 191 21
Tavinder Bansal M35 49:14.4  03:18:01.95  02:18:28.95  06:25:45.35 192 38
Camilla Barclay Bad Tri F40 56:19.6  03:20:51.25  02:09:47.40  06:26:58.25 193 6
Anna Dyson F20 51:22.9  03:22:05.25  02:13:31.00  06:26:59.20 194 3
Jonathan Boss Bad Tri M40 50:02.6  03:29:20.30  02:07:49.00  06:27:11.90 195 39
Thomas Anderson M35 56:11.6  03:24:38.55  02:06:39.15  06:27:29.30 196 39
Claire/Leo Spencer/Hinton Salisbury Tri Club RELAY 47:27.5  03:10:18.35  02:29:49.95  06:27:35.80 197 3
Scott Burrows Eton Tri Club M30 54:35.8  03:22:38.50  02:10:22.90  06:27:37.20 198 30
Derren Craddock Black Country Triathletes M35 59:37.1  03:29:03.05  01:59:20.55  06:28:00.75 199 40
Tim Jukes M45 55:15.7  03:26:05.55  02:07:35.95  06:28:57.25 200 25
Wendy Martin Born2Tri F35 42:04.2  03:17:50.35  02:29:36.30  06:29:30.90 201 4
Jamie Cooper M20 52:27.1  03:15:37.30  02:22:04.05  06:30:08.45 202 8
Dani Humphrey F30 50:12.3  03:21:55.85  02:18:07.20  06:30:15.35 203 8
Jeff Hawkins M40 56:38.1  03:23:57.60  02:10:10.75  06:30:46.45 204 40
Tristan Barston M35 07:12.6  03:14:35.60  02:09:31.45  06:31:19.65 205 41
Ryan Kelly Witham RC M25 59:37.5  03:18:17.75  02:13:42.60  06:31:37.85 206 22
Glen Marillier FishboyTri M35 46:24.8  03:15:17.05  02:30:39.10  06:32:20.90 207 42
Mark Reeks M40 53:24.8  03:21:58.40  02:17:11.55  06:32:34.70 208 41
Alistair Moreton Salisbury Tri Club M30 36:17.5  03:29:06.00  02:27:18.15  06:32:41.70 209 31
Ian Merrington Mad Tri Club M35 52:28.9  03:26:07.90  02:14:38.95  06:33:15.75 210 43
Steve Ditchburn North Devon Tri M50 51:09.4  03:25:59.35  02:16:34.30  06:33:43.05 211 9
Russell Munday Reading Road Runners M40 53:34.1  03:16:10.80  02:24:42.05  06:34:26.95 212 42
John Williams M30 47:56.5  03:08:20.45  02:38:31.30  06:34:48.30 213 32
Jennie Jones F35 49:20.1  03:15:21.10  02:30:08.80  06:34:49.95 214 5
Eamon Staunton Salisbury Tri M50 49:52.0  03:24:45.80  02:20:22.20  06:35:00.05 215 10
Verity Currie Alnwick Tri F30 55:32.6  03:06:02.85  02:33:29.85  06:35:05.30 216 9
Duff Battye TVT M35 50:51.0  03:18:10.95  02:26:30.00  06:35:31.95 217 44
Thomas Romberg M40 54:28.0  03:22:00.15  02:19:08.45  06:35:36.55 218 43
Tom Thompson M30 50:46.1  03:26:38.10  02:18:28.30  06:35:52.55 219 33
Samuel Gray Weston Athletics Club M35 48:52.0  03:29:13.15  02:17:59.40  06:36:04.55 220 45
Jonathan Davies M35 55:11.5  03:31:40.60  02:09:12.85  06:36:04.95 221 46
Manuel Torreblanca M35 50:04.6  03:28:06.45  02:17:54.90  06:36:05.95 222 47
Steve Clarke M25 48:12.4  03:20:30.35  02:28:30.10  06:37:12.90 223 23
Adam Gordon M25 48:00.9  03:19:17.60  02:30:06.45  06:37:25.00 224 24
David Jobling Witham Running Club M50 53:17.3  03:16:39.45  02:27:44.75  06:37:41.50 225 11
Tom Scrivens M30 51:04.5  03:10:42.05  02:36:06.40  06:37:52.95 226 34
Sarah Hobbs MAD Tri F45 43:40.6  03:30:05.90  02:24:09.70  06:37:56.20 227 6
Suzanne White North Devon Triathletes F50 49:24.6  03:38:50.70  02:10:47.90  06:39:03.20 228 1
Andrea Vines Farnham Tri Club F40 08:05.9  03:22:31.40  02:08:28.25  06:39:05.60 229 7
Kevin Silverthorn portsmouth triathletes M45 54:51.5  03:21:11.80  02:23:15.55  06:39:18.85 230 26
Mike Smith M45 49:17.5  03:26:56.25  02:23:57.90  06:40:11.65 231 27
Victoria Pritchard F35 44:56.7  03:32:01.00  02:23:22.05  06:40:19.70 232 6
Justeen Whitman F40 56:15.4  03:30:23.75  02:14:01.45  06:40:40.65 233 8
Robert Clarke M50 51:28.0  03:20:37.40  02:29:34.00  06:41:39.45 234 12
Adrian Cartwright M40 52:38.8  03:12:37.95  02:36:29.10  06:41:45.85 235 44
Ian Bromley Farnham Tri Club M45 48:55.3  03:19:24.45  02:33:31.25  06:41:51.00 236 28
Ian Williams M25 51:12.1  03:22:36.00  02:28:04.20  06:41:52.35 237 25
Stephen Laverty SERPENTINE M35 57:50.4  03:30:13.35  02:13:55.50  06:41:59.30 238 48
Ewart Lister PSoF M40 04:27.7  03:24:58.15  02:12:51.85  06:42:17.70 239 45
Andy Tassell Team Volcano International M45 45:30.4  03:23:34.10  02:33:41.40  06:42:45.85 240 29
Paul Stimpson TriTalk M40 55:52.0  03:30:36.20  02:17:22.55  06:43:50.80 241 46
Michael Hurley M45 45:36.7  03:23:45.35  02:34:41.15  06:44:03.20 242 30
Jonathan Moseling M30 54:44.3  03:34:49.05  02:15:30.40  06:45:03.75 243 35
Gary Snailum M40 53:39.5  03:20:09.75  02:31:30.50  06:45:19.75 244 47
Andre McClean M25 49:35.8  03:21:11.85  02:19:52.00  06:45:39.65 245 26 drafting
Stuart Mckenzie M30 43:51.6  03:20:57.20  02:42:34.05  06:47:22.85 246 36
TONY HAMPSON USANA Health Sciences M40 54:52.5  03:34:34.70  02:19:48.90  06:49:16.05 247 48
David Horwood AVS TRI M45 50:16.1  03:32:01.65  02:27:51.60  06:50:09.40 248 31
Trevor LeVoi Team Viper (Essex) M45 50:39.5  03:16:22.05  02:43:29.40  06:50:31.00 249 32
Matthew Browne M25 47:12.8  03:17:17.20  02:46:51.45  06:51:21.50 250 27
Mark Marriott M35 55:50.3  03:26:44.05  02:28:48.50  06:51:22.90 251 49
Gerard Smith M40 46:24.0  03:27:12.50  02:37:57.00  06:51:33.55 252 49
Martin Presley Radstock Tri M40 49:26.3  03:28:09.80  02:35:17.65  06:52:53.80 253 50
Andrew Gussey AVS TRI M40 00:03.0  03:37:23.85  02:16:43.80  06:54:10.65 254 51
Ruth Clements F30 34:54.1  03:45:07.90  02:35:12.50  06:55:14.50 255 10
Richard Charter Salisbury Tri M45 55:01.0  03:37:55.20  02:23:30.10  06:56:26.30 256 33
Jim Gilbey Pactrac M40 05:21.5  03:40:24.80  02:11:22.45  06:57:08.75 257 52
Malcolm Campbell M45 49:28.5  03:39:46.65  02:28:27.20  06:57:42.35 258 34
Mike Joffe M30 44:43.1  03:21:47.00  02:52:01.40  06:58:31.50 259 37
Joanna Wagstaff west country triatheletes F35 44:39.5  03:43:58.05  02:30:18.85  06:58:56.40 260 7
Gary McCulloch M35 52:20.7  03:37:57.90  02:29:09.50  06:59:28.10 261 50
Tara Potier F30 57:32.7  03:30:31.80  02:31:31.10  06:59:35.60 262 11
Mark Snelling M40 56:10.2  03:32:47.60  02:31:40.30  07:00:38.15 263 53
Stephen Allen SERPENTINE M45 40:39.8  03:29:03.75  02:50:55.40  07:00:38.90 264 35
Ross Miller M20 49:50.1  03:35:01.10  02:36:00.55  07:00:51.75 265 9
Mark STIBI Wildebeest Triathlon Club M45 45:33.7  03:22:07.05  02:53:24.20  07:01:04.90 266 36
Matthew Denney M40 01:08.5  03:25:36.10  02:34:33.50  07:01:18.10 267 54
Joel Springall M20 49:36.7  03:39:43.80  02:32:16.70  07:01:37.20 268 10
John Fairhurst Stubbington Green Runners &AC M60 58:33.3  03:45:25.45  02:18:54.70  07:02:53.50 269 1
Dominic Amey Tuff Fitty M35 54:32.7  03:26:20.35  02:43:38.10  07:04:31.20 270 51
James Ballard M40 56:28.9  03:21:40.35  02:47:12.30  07:05:21.60 271 55
Neil Tunley M40 02:34.6  03:23:27.35  02:40:12.40  07:06:14.35 272 56
Andrew Pickup Farnham M50 45:17.8  03:36:07.45  02:45:40.05  07:07:05.30 273 13
Tim Vallance-Webb M25 50:28.4  03:33:13.65  02:43:39.55  07:07:21.60 274 28
Anastasia Ireland Bad Tri F30 51:27.9  03:51:59.95  02:25:13.65  07:08:41.50 275 12
Duncan Firstbrook M30 46:56.8  03:28:47.05  02:53:37.85  07:09:21.75 276 38
Kim Carey leeds and bradford tri club F40 40:18.6  03:54:49.85  02:34:17.25  07:09:25.65 277 9
Leigh Clarke Tuff Fitty Tri F35 59:38.9  03:52:57.80  02:16:58.85  07:09:35.60 278 8
Graham Lee GP Triathlon M30 54:50.9  03:34:25.80  02:41:07.25  07:10:23.95 279 39
Nina Nyman F30 50:24.7  04:00:21.85  02:19:55.30  07:10:41.85 280 13
Matt Wynes M35 46:10.8  03:26:57.90  02:58:05.80  07:11:14.55 281 52
Rosie Kelly Witham RC F20 57:39.3  03:45:58.15  02:27:52.65  07:11:30.15 282 4
Paul Charlton Bodyworks XTC M45 10:24.0  03:41:10.40  02:20:21.40  07:11:55.80 283 37
Bryn Davies M45 59:04.8  03:54:48.10  02:20:17.00  07:14:09.90 284 38
Emma Elms Dunmow Tri F35 56:17.1  03:46:21.40  02:32:36.20  07:15:14.70 285 9
Richard Hopkins Tuff Fitty Tri Club M40 00:06.7  03:36:03.70  02:39:12.55  07:15:22.95 286 57
Mike Smith Dr Love and the disciples M45 55:59.5  03:29:31.15  02:50:36.50  07:16:07.10 287 39
Neil Dyble M40 00:31.4  03:11:36.55  03:04:13.05  07:16:21.00 288 58
Simeon Pollard M40 04:26.1  03:17:48.30  02:54:36.30  07:16:50.65 289 59
Luca Ferasin M45 53:57.5  03:32:31.55  02:39:24.75  07:20:53.80 290 40 drafting
Jan Rolfe North Devon Tri F50 49:37.3  03:42:41.85  02:51:02.95  07:23:22.15 291 2
Richard Baker m55 01:57.5  03:58:38.10  02:22:55.00  07:23:30.60 292 2
Sue O'Dowd Southampton Tri Club F50 56:27.4  03:36:30.20  02:51:27.50  07:24:25.15 293 3
Andrea Sarabia-Lock Oxford tri F30 51:33.7  03:44:36.25  02:48:20.75  07:24:30.65 294 14
Tony Phillips eastleigh running club M40 51:53.3  03:31:29.75  03:01:59.75  07:25:22.80 295 60
Paul Peplow M35 55:05.8  03:27:28.90  03:04:06.55  07:26:41.30 296 53
Richard Long Dunmow Triathlon Club M40 00:41.1  03:43:49.45  02:42:32.55  07:27:03.10 297 61
David Andrews Dunmow Tri Club M45 02:41.7  04:02:30.55  02:22:53.75  07:28:06.05 298 41
Craig Porter M40 53:49.0  03:43:18.10  02:51:18.40  07:28:25.50 299 62
Kym Sanderson Farnham Triathlon Club F40 52:15.1  03:51:17.85  02:47:26.45  07:30:59.40 300 10
Sarah Catchpole F45 52:55.9  03:49:27.05  02:50:56.00  07:33:18.95 301 7
Jane Adlard Stubbington Green F40 07:01.7  04:03:32.55  02:23:26.15  07:34:00.45 302 11
Rosie Lamburn F20 51:34.8  03:52:52.40  02:50:45.80  07:35:13.00 303 5
David James BTF Maidenhead M45 56:05.2  03:40:38.45  03:01:26.40  07:38:10.05 304 42
Chris Dite M30 51:19.6  03:27:55.15  03:18:55.30  07:38:10.10 305 40
Anthony Waller M35 51:50.9  03:45:58.25  03:03:07.55  07:40:56.75 306 54
Vicki Goddard N/A F35 08:20.7  03:53:23.40  02:41:21.45  07:43:05.60 307 10
Nicola Webb Salisbury Tri Club F35 06:39.2  03:46:47.25  02:53:45.55  07:47:12.00 308 11
Tamzin Ewers Salisbury Tri F40 58:30.8  03:56:06.00  02:53:53.95  07:48:30.75 309 12
James Haywood Bridgetown Cona Testa Tri Team M25 57:22.4  03:47:32.70  03:05:57.15  07:50:52.30 310 29
Julie Ashman Stubbington Green F40 04:33.4  03:57:21.25  02:53:58.35  07:55:52.95 311 13
Lisa Press F35 56:09.7  04:11:32.65  02:56:10.05  08:03:52.40 312 12
Sally Pope North Devon Tri F50 55:49.9  03:37:22.80  03:36:22.65  08:09:35.35 313 4
Peter Johnson M35 49:15.5  03:59:59.25  03:31:20.30  08:20:35.05 314 55
Mike Cookman M45 05:28.0  03:42:53.45  03:32:13.75  08:20:35.20 315 43
Mike Cornes Mammoth Lifestyle Racing Team M25 30:33.9  02:42:03.05 DNF
Richard Thomas Stubbington Green M40 35:54.7  02:43:32.85 DNF
Stewart Smith Tuff Fitty M40 39:31.4  02:44:28.35 DNF
Pedro Rua M30 48:54.2  02:35:47.20 DNF
Jonathan Gillham Freedom TRI M35 40:41.7  03:04:05.25 DNF
Fraser Dawson Mole Valley M40 38:03.5  03:34:33.05 DNF
Matt Hunt M35 50:00.7  03:25:37.85 DNF
Natasha Sevant East London Triathletes F35 59:30.6  04:10:18.00 DNF
Tracie Jarvis Stubbington Green Runners F35 05:13.4  04:45:11.55 DNF
Claire/Belinda/Penny McIntosh/Adams/Ladkin RELAY 46:57.7  06:20:37.65 DNF
Relay Jamie's RELAY 43:29.5 DNF
Kevin Donaldson M35 01:11.5 DNF
Lesley/Ray/Derek Fullwood/Kearsey/Round A SQUAD RELAY TEAM RELAY 47:24.1 DNF
Andy Male Ridgeway Cycles/Park Club Tri M35 40:32.3  02:54:56.50  02:25:35.45  06:01:04.20 DQ outside assistance
Tom Hastings M30 50:19.7  03:54:10.00  02:56:23.55  07:40:53.25 DQ outside assistance