The Swashbuckler Triathlon 31st May 2009 
Overall  Position Bib FirstName LastName Club Category swim 1.9km bike 80km run 22.5km total time category position Penalties
1 2 Jenny Gowans Prologue.Bikes.com F30-34 25:56.8  02:23:01.80  01:33:36.55  04:22:35.15 1
2 338 Edwina Sutton Optima Racing Team F20-29 30:06.6  02:16:44.30  01:36:47.35  04:23:38.25 1
3 335 Fiona Strouts Serpentine F20-29 31:30.6  02:22:35.10  01:43:53.20  04:37:58.90 2
4 88 Roberta Dionello Oxford Tri F20-29 30:54.1  02:25:14.90  01:46:25.10  04:42:34.15 3
5 7 Anja Heijnen www.votwo.co.uk F40-44 36:07.9  02:24:31.80  01:43:50.10  04:44:29.85 1
6 4 Mel Varvel www.votwo.co.uk F35-39 31:59.2  02:26:00.65  01:47:42.30  04:45:42.20 1
7 270 Ellen Pooley Ful-On-Tri F20-29 29:38.2  02:42:53.75  01:37:13.35  04:49:45.30 4
8 14 Rebecca Adams Optima Racing Team F20-29 29:59.3  02:29:36.65  01:51:13.55  04:50:49.45 5
9 6 Claire Johnson Ful-On-Tri F30-34 28:50.4  02:33:04.05  01:49:21.95  04:51:16.45 2
10 159 Suzanne Hilton Greenwich Tritons F30-34 29:49.2  02:32:19.10  01:52:07.10  04:54:15.45 3
11 187 Sophia Keay F20-29 30:55.5  02:38:46.20  01:46:41.45  04:56:23.15 6
12 20 Jayne Arnold Celtic Tri F35-39 33:30.1  02:42:25.35  01:52:09.95  05:08:05.45 2
13 340 Anna Sykes-brown Optima Racing Team F20-29 28:21.8  02:39:30.65  02:00:42.75  05:08:35.15 7
14 130 Nicola Goodwin Hereford Triathlon Club F35-39 28:11.3  02:41:26.95  01:59:23.65  05:09:01.85 3
15 118 Joanna Gapper Ful-On-Tri F35-39 31:51.8  02:34:02.35  02:03:52.80  05:09:46.95 4
16 276 Joanne Proudlove Serpentine F35-39 39:11.7  02:44:57.05  01:47:03.70  05:11:12.45 5
17 48 Fiona Boyd F30-34 28:24.9  02:44:55.15  01:59:52.25  05:13:12.25 4
18 154 Claire Hebblethwaite Hereford Triathlon Club F30-34 31:21.5  02:44:48.10  01:57:41.45  05:13:51.00 5
19 26 Joanne Bailey Salisbury  Tri Club F45-49 33:16.8  02:45:22.30  01:57:04.10  05:15:43.25 1
20 278 Diane Purton Greenwich Tritons F40-44 31:55.1  02:45:24.05  01:59:22.40  05:16:41.55 2
21 224 Louise McKee Eton Tri Club F45-49 32:37.0  02:45:22.30  01:59:43.50  05:17:42.85 2
22 223 Roslyn McGinty Tri London F35-39 33:15.7  02:50:09.25  01:56:40.80  05:20:05.75 6
23 242 CLAIRE MURRAY FORFAR ROADRUNNERS F40-44 26:45.4  02:36:13.65  02:19:09.35  05:22:08.45 3
24 194 Maria Kring BRAT F30-34 34:25.3  02:42:30.25  02:06:09.00  05:23:04.55 6
25 120 Lorna Garrod Benfleet Running Club F40-44 37:42.0  02:53:49.80  01:51:37.80  05:23:09.55 4
26 175 Rosie Ingram Serpentine F30-34 39:35.1  02:50:45.35  01:54:08.70  05:24:29.15 7
27 298 Nadia Saba BAD Tri F35-39 31:43.8  02:43:19.40  02:12:47.10  05:27:50.25 7
28 269 Valerie Place 7oaks Tri Club F45-49 33:35.2  02:41:26.15  02:13:38.10  05:28:39.45 3
29 43 Susannah Black F30-34 32:27.3  02:49:12.05  02:07:10.05  05:28:49.35 8
30 211 Ann Lonie F35-39 35:03.1  02:53:40.60  02:00:31.95  05:29:15.65 8
31 376 Bernie Wolff Farrow Tri Club F30-34 34:18.1  02:53:05.90  02:05:43.40  05:33:07.40 9
32 132 Glenda Goscomb 7oaks Tri Club F50-59 40:51.2  02:56:59.15  01:58:04.25  05:35:54.65 1
33 225 Joan Medland F40-44 38:50.3  02:52:47.65  02:06:04.25  05:37:42.20 5
34 381 Lynne Wright Thames Turbo Triathlon Club F40-44 30:29.9  02:58:47.75  02:08:34.35  05:37:51.95 6
35 19 Susie Appleby Thames Turbo Triathlon Club F35-39 32:13.4  03:00:05.50  02:07:43.90  05:40:02.75 9
36 245 Penny-marie Newcombe Dorking Athletics Club F40-44 31:16.7  02:47:27.20  02:22:27.30  05:41:11.15 7
37 241 Deborah Munton 7oaks Tri Club F50-59 32:20.2  02:55:10.50  02:13:57.40  05:41:28.15 2
38 346 Karen Thacker F35-39 41:08.3  02:53:58.65  02:06:31.90  05:41:38.85 10
39 355 Marion Walker Framlingham Flyers F50-59 40:03.1  02:53:59.85  02:09:39.20  05:43:42.15 3
40 246 Lisa North North Dorset Triathlon Club F40-44 33:50.9  02:44:36.15  02:28:02.20  05:46:29.25 8
41 265 Shusanah Pillinger Serpentine F30-34 35:44.8  02:50:18.85  02:20:57.30  05:47:00.95 10
42 299 Charmaine Sainsbury Thames Turbo Triathlon Club F20-29 34:10.1  02:56:51.75  02:16:22.15  05:47:24.00 8
43 133 Joanna Goscomb 7oaks Tri Club F20-29 35:04.3  02:55:23.75  02:17:07.85  05:47:35.90 9
44 294 Danielle Rogers Pheonix Tri Club F35-39 35:24.8  03:01:06.35  02:11:06.35  05:47:37.55 11
45 232 Hildi Mitchell Esporta Brighton F35-39 33:15.0  03:00:15.70  02:14:27.30  05:47:57.95 12
46 59 Jane Buxton Southampton Tri Club F40-44 36:18.7  03:03:40.20  02:09:06.10  05:49:05.05 9
47 277 Irena Prygon F35-39 40:43.0  02:53:11.65  02:17:50.25  05:51:44.90 13
48 181 Sian Johnston F40-44 33:31.9  03:02:47.55  02:15:49.05  05:52:08.55 10
49 114 Laura Galpin Pactrac F30-34 36:52.3  02:43:44.30  02:31:41.25  05:52:17.80 11
50 226 Rebecca Meehan F30-34 33:17.4  03:03:35.45  02:17:39.70  05:54:32.60 12
51 303 CAROLINE SANDLES Celtic Tri F40-44 37:35.9  03:13:18.10  02:08:42.40  05:59:36.35 11
52 358 Nicky Watts Freedom Tri Club F40-44 40:52.0  03:11:49.80  02:07:35.65  06:00:17.40 12
53 95 Liz Driver Thames Valley Triathletes F30-34 33:23.4  03:13:35.85  02:17:57.35  06:04:56.55 13
54 336 Susan Sumner F40-44 33:49.1  03:06:57.55  02:27:15.90  06:08:02.55 13
55 115 Barbara Gambrill F50-59 42:03.8  03:15:14.40  02:11:36.30  06:08:54.50 4
56 305 Belinda Sartori Pheonix Tri Club F40-44 35:25.7  03:02:58.75  02:25:30.30  06:15:54.70 14 12 mins drafting
57 210 Annalee Linscott Freedom Tri Club F35-39 36:36.1  03:15:49.05  02:23:35.95  06:16:01.15 14
58 53 Wendy Brown BAD Tri F40-44 34:07.7  03:05:11.85  02:36:54.40  06:16:13.95 15
59 258 Claire Peltier Pheonix Tri Club F20-29 35:25.3  02:57:26.15  02:46:42.75  06:19:34.15 10
60 350 Lesley Ujvari F45-49 47:47.3  03:11:55.40  02:21:05.15  06:20:47.90 4
61 94 Katherine Drabble Hereford Triathlon Club F35-39 37:00.5  03:13:17.35  02:31:36.15  06:21:54.00 15
62 96 Melanie Duckett Thames Turbo Triathlon Club F35-39 41:01.8  03:08:34.35  02:35:32.50  06:25:08.65 16
63 62 Emma Carter Oxford Tri F35-39 43:05.5  03:01:32.65  02:42:17.15  06:26:55.25 17
64 205 Sarah Leonard BAD Tri F20-29 34:24.1  03:21:53.65  02:36:58.75  06:33:16.45 11
65 91 Nicky Donbavand Met Police Tri Club F35-39 43:44.2  03:01:53.80  02:53:07.80  06:38:45.85 18
66 193 Helen Knuth Met Police Tri Club F40-44 38:23.3  03:33:17.25  02:27:11.90  06:38:52.45 16
67 143 Jessica Hall Pirate Ship of Fools F30-34 41:29.3  03:25:35.30  02:35:44.25  06:42:48.85 14
68 126 Janice Goble F45-49 38:34.5  03:13:38.40  02:58:55.50  06:51:08.35 5
69 67 Hannah Cleaver F30-34 38:08.6  03:12:12.55  03:10:17.90  07:00:39.10 15
Overall  Position Bib FirstName LastName Club Category swim 1.9km bike 80km run 22.5km total time category position Penalties
1 113 Peter Galpin Pactrac M35-39 27:57.8  02:08:14.45  01:25:02.85  04:01:15.15 1
2 3 Colin Lewin Wildside Tri RT M40-44 25:42.7  02:12:16.00  01:25:47.55  04:03:46.20 1
3 137 Carle Green BAD Tri/Fred Baker Cycles/Aquasphere M30-34 27:58.6  02:12:48.30  01:27:05.65  04:07:52.55 1
4 10 Wil Newbery Primera Sport M30-34 25:13.8  02:15:09.15  01:29:05.30  04:09:28.25 2
5 84 James Deane Ful-On-Tri M35-39 24:02.9  02:12:51.30  01:32:56.40  04:09:50.55 2
6 283 Christopher Rhodes SBR Sports M20-29 23:30.7  02:13:25.10  01:33:32.65  04:10:28.50 1
7 9 Nick Buis Primera Sport M20-29 23:45.6  02:15:15.50  01:31:53.90  04:10:54.95 2
8 125 Conan Gibney Ful-On-Tri M30-34 27:59.1  02:16:35.70  01:35:40.85  04:20:15.60 3
9 33 James Beckinsale Optima Racing Team M35-39 27:17.8  02:17:21.20  01:36:02.85  04:20:20.35 3
10 362 Mark Westlake McCheesefour M30-34 23:59.3  02:13:08.95  01:44:12.50  04:21:20.75 4
11 145 David Hannaford Ironhead racing M20-29 29:01.2  02:16:28.85  01:36:11.55  04:21:41.60 3
12 98 Mark Dunstone M35-39 24:21.3  02:18:13.40  01:39:51.25  04:22:25.95 4
13 348 Richard Thomas Stubbington Green Runners & AC M40-44 26:35.4  02:14:09.35  01:41:53.15  04:22:37.95 2
14 367 MIKE WHITE Stubbington Green Runners & AC M50-59 30:15.3  02:15:08.65  01:37:14.55  04:22:38.50 1
15 197 Matt Langdon Team Synergie Coaching M35-39 31:48.1  02:19:24.65  01:31:44.25  04:22:57.05 5
16 307 Barry Scott Bespoke M30-34 30:34.4  02:11:06.60  01:42:17.60  04:23:58.60 5
17 18 Marc Anley Optima Racing Team M35-39 24:15.9  02:16:40.60  01:43:04.00  04:24:00.45 6
18 147 Owen Harries Team Southampton M40-44 32:39.5  02:19:03.15  01:33:44.30  04:25:27.00 3
19 286 Ian Rivers Hereford Triathlon Club M40-44 30:52.1  02:09:03.25  01:45:47.25  04:25:42.60 4
20 329 Graham Starmer Team Synergie Coaching M40-44 27:43.2  02:18:40.95  01:39:39.00  04:26:03.15 5
21 323 James Smith Optima Racing Team M20-29 26:20.1  02:24:23.65  01:35:48.70  04:26:32.40 4
22 208 Darren/Peter Lewis/Wood RELAY 31:04.1  02:17:34.05  01:39:42.05  04:28:20.20 1
23 55 Andy Bullock BAD Tri M30-34 26:03.7  02:21:17.20  01:42:03.65  04:29:24.50 6
24 190 Alex Kelly M30-34 33:54.3  02:16:33.65  01:39:16.40  04:29:44.30 7
25 134 Peter Gowans St Ives M40-44 27:58.0  02:19:06.45  01:43:05.20  04:30:09.65 6
26 11 Stewart Smith Tuff Fitty Triathlon Club M40-44 28:48.3  02:18:47.90  01:42:49.95  04:30:26.15 7
27 251 Paul Pallister Primera Sport M35-39 31:24.7  02:23:32.30  01:35:54.40  04:30:51.35 7
28 255 Ian Patterson Primera Sport M40-44 26:46.4  02:14:49.90  01:49:18.50  04:30:54.80 8
29 321 Neil Smith East Grinstead M35-39 32:19.2  02:25:52.15  01:33:08.10  04:31:19.45 8
30 5 Paul Mitchell Eton Tri Club M40-44 33:03.7  02:18:35.00  01:40:08.25  04:31:46.90 9
31 168 Nick Holmes Farnham Tri Club M50-59 28:47.7  02:24:14.50  01:39:00.00  04:32:00.10 2
32 121 Michael Gates Garitang Cycling Club M20-29 28:16.5  02:16:48.15  01:47:13.75  04:32:18.40 5
33 296 David Roscoe RNRMT M30-34 27:51.1  02:18:12.50  01:46:48.85  04:32:52.50 8
34 24 Nicholas Austin Southampton Tri Club M30-34 32:38.1  02:14:27.90  01:46:44.55  04:33:50.60 9
35 279 Robert Quantrell Tri Talk M30-34 27:31.8  02:18:23.35  01:48:28.80  04:34:24.00 10
36 308 Tom Seal Serpentine M30-34 28:44.9  02:21:21.35  01:44:32.55  04:34:38.80 11
37 46 Graham Booty Benfleet Running Club M35-39 28:05.3  02:30:10.15  01:36:24.45  04:34:39.95 9
38 119 Paul Garner Amphibians 2 Tri Club M40-44 28:35.0  02:27:35.00  01:39:04.60  04:35:14.60 10
39 216 Adam Heayberd Optima Racing Team M20-29 27:36.9  02:19:13.25  01:48:40.05  04:35:30.20 6
40 218 John Marriott Team Kennet M45-49 29:05.8  02:24:06.45  01:43:52.95  04:37:05.15 1
41 324 Nick Smith Wakefield Tri M35-39 32:57.5  02:21:57.80  01:42:17.10  04:37:12.35 10
42 204 Gary Leitchman Serpentine M30-34 36:00.6  02:23:46.35  01:38:41.50  04:38:28.45 12
43 284 Neil Richmond Southampton Tri Club M45-49 30:33.8  02:22:58.50  01:44:57.40  04:38:29.70 2
44 106 Stuart Fallon M30-34 31:07.2  02:24:32.05  01:43:40.10  04:39:19.30 13
45 342 Andy Taylor Hereford Triathlon Club M35-39 35:11.4  02:27:01.50  01:38:58.75  04:41:11.65 11
46 87 Stuart Dillon M30-34 31:36.5  02:32:29.35  01:37:34.10  04:41:40.00 14
47 50 Mike Brock M30-34 28:15.5  02:29:24.50  01:44:05.80  04:41:45.85 15
48 66 Alan Clark M40-44 27:40.7  02:26:45.10  01:47:49.15  04:42:14.95 11
49 166 David Holladay BAD Tri M40-44 30:11.5  02:25:30.25  01:46:41.35  04:42:23.10 12
50 52 Dom Brooks Farnham Tri Club M40-44 27:38.2  02:18:39.50  01:58:15.85  04:44:33.55 13
51 127 Jonathan Godsell Greenwich Tritons M35-39 28:03.0  02:31:22.90  01:45:39.35  04:45:05.20 13
52 185 Quentin Jones Wimbledon Windmilers M40-44 30:31.6  02:25:09.45  01:49:44.90  04:45:25.90 14
53 146 Kevin Harding Southampton Tri Club M30-34 30:53.0  02:19:37.95  01:55:02.85  04:45:33.85 16
54 345 Jon Tetley Hereford Triathlon Club M30-34 32:16.1  02:15:27.55  01:58:00.30  04:45:43.95 17
55 254 Dave Patmore-Hill Pactrac M40-44 30:22.7  02:35:30.75  01:39:51.00  04:45:44.50 15
56 65 Noel Charlton Cycle World Tri M35-39 28:05.8  02:22:58.55  01:54:40.85  04:45:45.15 14
57 173 Richard Hume M20-29 27:13.4  02:23:59.85  01:54:49.35  04:46:02.60 7
58 363 Nick Weston Team Kennet M20-29 30:32.7  02:26:44.95  01:49:24.90  04:46:42.55 8
59 167 Martin Hollamby BAD Tri M20-29 30:49.3  02:33:46.05  01:42:11.30  04:46:46.65 9
60 122 Alex Gaunt Viceroys M35-39 34:00.9  02:30:40.05  01:42:57.05  04:47:37.95 15
61 28 Richard Balfour McCheesefour M30-34 29:00.2  02:28:11.95  01:50:27.70  04:47:39.85 18
62 99 Toby Durant M20-29 29:39.7  02:25:03.85  01:53:01.15  04:47:44.65 10
63 160 David Hinsley M35-39 32:05.3  02:25:08.55  01:50:35.05  04:47:48.95 16
64 27 Richard Bains Tri Talk M35-39 31:53.6  02:27:18.95  01:49:25.20  04:48:37.75 17
65 198 Michael Larrington White Oak Tri M20-29 32:34.3  02:24:46.50  01:51:29.30  04:48:50.05 11
66 42 Jonathan Bishop Farrow Tri Club M35-39 32:55.3  02:24:11.30  01:51:46.10  04:48:52.75 18
67 213 Graham Mackie Team MK M45-49 32:01.7  02:22:43.05  01:54:43.80  04:49:28.55 3
68 377 Andrew Wood East Essex Triathlon Club M35-39 29:08.8  02:32:22.75  01:48:10.40  04:49:41.95 19
69 231 Aidan Mitchell M40-44 36:37.0  02:29:12.45  01:44:08.45  04:49:57.85 16
70 44 Mark Blake M40-44 31:03.8  02:28:52.00  01:50:21.40  04:50:17.25 17
71 176 Thomas Jackson Team REP M50-59 36:25.2  02:29:01.90  01:44:57.45  04:50:24.55 3
72 60 Iain Calton M30-34 35:49.8  02:21:57.90  01:52:46.10  04:50:33.85 19
73 309 Stephen Searby 7oaks Tri Club M45-49 32:18.1  02:24:57.65  01:53:18.60  04:50:34.30 4
74 108 David Featherstone GearsAndTears M45-49 29:33.7  02:32:20.40  01:49:23.05  04:51:17.20 5
75 274 Matthew Prier Dunmow Tri Club M35-39 31:13.1  02:25:36.35  01:55:14.80  04:52:04.30 20
76 318 Philip Sloss Serpentine M30-34 30:47.6  02:26:36.70  01:54:42.65  04:52:06.90 20
77 250 Joseph Pak M30-34 33:57.0  02:30:38.70  01:47:51.05  04:52:26.75 21
78 199 Mike Lau Serpentine M35-39 28:38.0  02:25:57.30  01:57:54.20  04:52:29.45 21
79 330 Douglas Steel Tri Talk M40-44 34:06.4  02:28:36.70  01:50:15.55  04:52:58.65 18
80 58 Martin Butler Oxford Tri M35-39 30:33.6  02:28:44.30  01:54:03.00  04:53:20.90 22
81 174 Colin Humm Remote Computer Repairs M40-44 34:19.4  02:27:25.90  01:51:45.15  04:53:30.50 19
82 312 Ross Shepley-Smith M30-34 28:17.3  02:34:20.25  01:51:00.95  04:53:38.50 22
83 375 Kevin Wilson M30-34 31:22.1  02:35:11.80  01:48:00.15  04:54:34.10 23
84 124 Harry Gee M20-29 28:45.9  02:43:10.45  01:43:14.10  04:55:10.45 12
85 291 Simn Roberts Esporta Brighton M45-49 35:00.1  02:28:47.70  01:51:45.85  04:55:33.70 6
86 273 Dave Pratten Team Synergie Coaching M50-59 27:33.6  02:37:36.55  01:50:40.75  04:55:50.90 4
87 63 Andy Chambers Dunmow Tri Club M35-39 31:31.4  02:30:13.15  01:54:34.15  04:56:18.75 23
88 252 Caelim Parkes Ful-On-Tri M35-39 33:18.2  02:29:54.75  01:53:06.95  04:56:19.95 24
89 359 Jon Webster Mid Sussex Tri Club M40-44 33:19.3  02:32:51.10  01:50:21.70  04:56:32.05 20
90 142 Edmund Grobel 7oaks Tri Club M30-34 32:19.4  02:37:23.90  01:46:52.90  04:56:36.25 24
91 214 Kate/Layla/Lindel Mansfield/Fearne/Reiha Salisbury  Tri Club RELAY 31:51.1  02:32:50.45  01:51:55.20  04:56:36.75 2
92 256 Martin Paul M40-44 31:06.1  02:21:11.35  02:04:22.85  04:56:40.30 21
93 25 Andrew Bailey Prison Service du/tri M40-44 37:01.5  02:24:02.35  01:56:00.25  04:57:04.15 22
94 220 James Mawson M40-44 36:29.0  02:23:27.90  01:57:11.75  04:57:08.65 23
95 275 Alex Prince BAD Tri M35-39 31:50.0  02:34:22.20  01:50:59.40  04:57:11.55 25
96 128 Colin Goff M40-44 29:53.4  02:33:03.70  01:54:23.45  04:57:20.50 24
97 369 Ivan Whitehead zoom tri M40-44 32:06.0  02:28:13.00  01:57:19.90  04:57:38.85 25
98 349 Rik Turton Borders Tri M45-49 31:49.2  02:27:50.25  01:58:03.20  04:57:42.65 7
99 139 Edward Green Park Club Tri M40-44 32:30.7  02:32:18.90  01:52:59.20  04:57:48.80 26
100 117 Martin Gannon Salisbury  Tri Club M50-59 32:16.5  02:33:14.45  01:52:36.25  04:58:07.20 5
101 157 Michael-James Hey M35-39 31:39.9  02:26:56.65  01:59:40.75  04:58:17.30 26
102 161 Alex Hinton M35-39 36:12.3  02:31:48.10  01:50:29.45  04:58:29.85 27
103 339 Bob Sweetlove M40-44 32:38.4  02:31:48.75  01:54:03.95  04:58:31.05 27
104 109 Daniel Feltham Tri Talk M35-39 32:11.7  02:31:19.40  01:55:01.45  04:58:32.60 28
105 64 Jody Chapman M30-34 37:16.1  02:33:51.15  01:48:04.80  04:59:12.10 25
106 282 Paul Rees Celtic Tri M45-49 33:42.7  02:35:51.35  01:49:54.85  04:59:28.90 8
107 97 Niel Dunnage Cirencester AC M35-39 30:58.3  02:17:45.40  02:10:57.15  04:59:40.85 29
108 30 PAUL BARHAM M30-34 34:02.5  02:32:14.30  01:53:32.30  04:59:49.10 26
109 182 Dave Johnston M35-39 39:22.1  02:30:29.60  01:50:00.00  04:59:51.75 30
110 34 James Beech Eton Tri Club M35-39 32:53.4  02:39:29.05  01:47:51.35  05:00:13.80 31
111 379 Paul Woolf Amphibians 2 Tri Club M45-49 32:31.3  02:44:37.65  01:43:24.20  05:00:33.10 9
112 356 Sean Ward A2 TRI M40-44 35:03.7  02:34:48.45  01:50:47.60  05:00:39.75 28
113 228 Chris Mingo Salisbury  Tri Club M35-39 27:17.3  02:30:51.10  02:02:42.35  05:00:50.80 32
114 236 Ian Moore Corsham Running Club M45-49 34:56.7  02:26:31.40  02:00:18.05  05:01:46.10 10
115 334 Nigel Strong M50-59 36:53.3  02:28:00.95  01:56:58.75  05:01:52.95 6
116 51 Phil Brooks BAD Tri M45-49 36:20.1  02:33:09.00  01:53:00.90  05:02:29.95 11
117 353 Christian Vaughan Farnham Tri Club M50-59 38:04.3  02:30:17.35  01:54:35.70  05:02:57.40 7
118 288 Gary Roberts M35-39 31:33.3  02:32:22.70  01:59:24.15  05:03:20.20 33
119 22 Andrew Atthowe TRI UK M20-29 28:10.9  02:37:53.55  01:57:18.50  05:03:22.95 13
120 248 David Orders M30-34 27:16.8  02:26:25.70  02:10:30.00  05:04:12.45 27
121 292 Barry Robinson Sydenham Wheelers M40-44 36:46.8  02:23:35.85  02:04:10.85  05:04:33.55 29
122 78 Paul Davey Farnham Tri Club M40-44 31:56.9  02:46:08.00  01:46:39.25  05:04:44.10 30
123 76 Richard Crossley M40-44 30:52.3  02:30:07.35  02:04:05.15  05:05:04.75 31
124 235 Andy Moore Southampton Tri Club M50-59 33:16.1  02:40:57.95  01:51:07.25  05:05:21.30 8
125 196 Shaun Lancaster BAD Tri M40-44 32:45.8  02:31:22.60  02:02:05.85  05:06:14.20 32
126 260 Trevor Perkins North Devon Triathletes M45-49 30:14.7  02:26:55.70  02:09:39.40  05:06:49.75 12
127 209 Phil Linscott Freedom Tri Club M40-44 33:38.5  02:43:53.50  01:49:54.00  05:07:26.05 33
128 21 Paul Arnold Celtic Tri M40-44 30:21.3  02:38:43.65  01:58:26.55  05:07:31.45 34
129 92 Alan Dougall M50-59 39:02.5  02:30:11.25  01:59:32.75  05:08:46.55 9
130 263 Tim Phillis BTS M35-39 33:47.5  02:34:02.15  02:01:05.65  05:08:55.35 34
131 297 Kris Rush M30-34 31:04.7  02:43:32.20  01:54:28.90  05:09:05.80 28
132 79 MARK DAVIDSON Farnham Tri Club M35-39 30:56.7  02:32:37.10  02:05:38.00  05:09:11.80 35
133 295 Jon Roper Tuff Fitty Triathlon Club M45-49 32:17.3  02:31:32.05  02:06:29.75  05:10:19.15 13
134 259 Miles Penfold A2 TRI M40-44 32:15.9  02:43:20.35  01:55:12.85  05:10:49.05 35
135 77 Mark Dalton Tri Talk M40-44 32:38.6  02:31:00.05  02:07:20.35  05:10:59.00 36
136 17 Jamie Anderson M20-29 33:42.0  02:42:48.40  01:54:34.75  05:11:05.10 14
137 189 Robert Kehoe teamsportsmed Ireland M45-49 34:30.8  02:32:45.50  02:04:09.25  05:11:25.55 14
138 13 Paul Abeledo M40-44 38:06.9  02:36:19.10  01:57:24.90  05:11:50.85 37
139 36 Mike Bell M30-34 36:21.0  02:25:18.60  02:10:15.70  05:11:55.25 29
140 344 Bradley Taylor East Essex Triathlon Club M30-34 33:00.1  02:27:27.85  02:11:56.40  05:12:24.35 30
141 15 Richard Addy M40-44 40:32.4  02:26:47.90  02:05:27.70  05:12:48.05 38
142 243 Graham Muse Team Kennet M45-49 30:01.6  02:40:45.45  02:02:28.25  05:13:15.25 15
143 32 Chris Baynes Tri Force M20-29 34:27.7  02:54:17.60  01:44:35.75  05:13:21.10 15
144 372 Adrian Willard Tuff Fitty Triathlon Club M30-34 34:08.5  02:27:31.95  02:11:58.90  05:13:39.35 31
145 56 Andrew Butland Pac Tri M35-39 31:52.1  02:37:53.10  02:04:10.90  05:13:56.10 36
146 129 Peter Goldsmith M45-49 33:15.6  02:34:19.55  02:06:46.75  05:14:21.95 16
147 102 Malcolm Edwards Tri Talk M35-39 36:23.1  02:39:44.70  01:58:22.45  05:14:30.30 37
148 90 Nick Doggett M30-34 32:42.7  02:45:56.95  01:56:02.05  05:14:41.70 32
149 215 Frank Maret Serpentine M40-44 32:15.0  02:39:43.55  02:03:02.55  05:15:01.05 39
150 178 Steve Jelliss M50-59 37:07.8  02:36:43.80  02:02:06.70  05:15:58.25 10
151 156 Tony Hewitt M45-49 32:03.7  02:30:51.85  02:13:15.90  05:16:11.45 17
152 37 Helen/Shaun/Martin Benfield/pistell Salisbury  Tri Club RELAY 35:03.7  03:04:40.05  01:36:50.05  05:16:33.75 3
153 195 Bart Kuijten Team Kennet M30-34 32:02.5  02:42:52.95  02:02:05.65  05:17:01.15 33
154 153 David Healy Salisbury  Tri Club M35-39 32:49.3  02:35:30.20  02:09:00.95  05:17:20.45 38
155 136 Jonathan Greaves M30-34 40:33.2  02:28:59.30  02:08:01.30  05:17:33.85 34
156 141 Peter Gregory Primera Sport M50-59 30:09.1  02:28:04.25  02:19:27.65  05:17:40.95 11
157 171 Mike Julien Salisbury  Tri Club M50-59 36:56.7  02:26:46.05  02:14:00.95  05:17:43.70 12
158 180 Nicole/Peter Johnson/Gillett Southampton Tri Club RELAY 37:05.4  02:36:28.40  02:04:14.75  05:17:48.55 4
159 319 Andrew Smith Greenwich Tritons M30-34 39:32.0  02:31:12.15  02:07:25.30  05:18:09.45 35
160 31 MARK BAYLISS M30-34 24:42.2  02:36:56.60  02:17:04.90  05:18:43.75 36
161 103 James Edwards M30-34 38:24.2  02:34:35.10  02:06:19.45  05:19:18.75 37
162 332 Mike Stollery Ipswich Triathlon Club M50-59 36:17.7  02:40:56.65  02:02:53.05  05:20:07.35 13
163 301 Justin Sanderson BAD Tri M35-39 29:49.1  02:36:21.75  02:14:22.75  05:20:33.60 39
164 57 Dan Butler Medway Misfits M40-44 35:21.2  02:32:45.45  02:13:18.90  05:21:25.60 40
165 89 Stevie Dodd M35-39 40:04.6  02:55:49.30  01:45:37.40  05:21:31.25 40
166 237 Gez Morgan 7oaks Tri Club M45-49 32:59.5  02:31:41.40  02:17:01.55  05:21:42.50 18
167 289 Justin Roberts M35-39 33:06.4  02:39:15.35  02:09:36.75  05:21:58.50 41
168 29 Alexander Bangert M35-39 31:47.2  02:32:26.25  02:17:52.95  05:22:06.40 42
169 144 Noel Hanchard Tri Talk M45-49 36:44.2  02:43:13.80  02:02:16.05  05:22:14.10 19
170 371 Tim Wilks Southampton Tri Club M50-59 31:07.5  02:35:51.70  02:15:24.25  05:22:23.50 14
171 249 Richard Osborne Chiltern Harriers Tri M40-44 33:35.1  02:43:45.20  02:05:38.10  05:22:58.35 41
172 150 Trevor Harvey Tuff Fitty Triathlon Club M50-59 30:07.5  02:43:15.55  02:10:16.65  05:23:39.70 15
173 162 Mark Hirst M40-44 30:55.1  02:40:56.70  02:12:27.85  05:24:19.65 42
174 72 Nigel Colmer M45-49 28:13.6  02:38:48.25  02:17:37.55  05:24:39.45 20
175 80 Justin Davies Tri Talk M35-39 30:53.4  02:38:58.60  02:14:49.05  05:24:41.00 43
176 163 Duncan Hodge Tri Talk M45-49 30:01.2  02:41:08.95  02:13:59.75  05:25:09.90 21
177 328 Gregg Stapley Freedom Tri Club M45-49 36:24.9  02:57:36.50  01:51:20.55  05:25:21.95 22
178 45 John Booker Berkshire Tri Squad M45-49 31:37.0  02:27:47.80  02:26:00.80  05:25:25.65 23
179 322 Antony Smith A2 TRI M50-59 35:08.9  02:51:48.95  01:59:51.60  05:26:49.40 16
180 82 Roger Davis Team Kennet M40-44 32:50.8  02:30:12.50  02:24:00.85  05:27:04.15 43
181 35 Carl Beetham M45-49 38:26.2  02:45:08.25  02:03:40.00  05:27:14.50 24
182 219 Andrew Matson M45-49 33:59.6  02:47:22.95  02:05:57.75  05:27:20.35 25
183 70 Bob Collishe M40-44 33:54.9  02:31:28.75  02:22:14.60  05:27:38.25 44
184 364 Ian Wheeler M40-44 42:52.0  02:49:03.90  01:56:02.95  05:27:58.80 45
185 234 Ian Moore Tuff Fitty Triathlon Club M45-49 35:01.8  02:41:50.00  02:11:20.10  05:28:11.95 26
186 152 Gareth Harvey M40-44 33:17.6  02:37:43.85  02:17:24.90  05:28:26.35 46
187 151 Clive Harvey Tuff Fitty Triathlon Club M50-59 32:05.2  02:41:18.55  02:16:49.30  05:30:13.10 17
188 267 Jonathan Pitkin M20-29 33:20.1  02:35:32.45  02:21:20.55  05:30:13.15 16
189 203 Chris Legg Thames Turbo Triathlon Club M30-34 37:11.9  02:40:55.35  02:12:20.70  05:30:27.95 38
190 169 James Hopkins M40-44 44:15.4  02:44:25.20  02:01:47.70  05:30:28.25 47
191 39 Nick Bestwick Tri Talk M35-39 32:18.9  02:45:06.35  02:13:56.25  05:31:21.45 44
192 201 Steve Lawson Medway Misfits M30-34 30:22.0  02:47:10.85  02:13:52.40  05:31:25.25 39
193 238 Andrew Morris M20-29 33:21.2  02:45:55.95  02:12:45.45  05:32:02.65 17
194 217 Justin Marney M40-44 40:55.9  02:44:10.80  02:07:00.25  05:32:06.95 48
195 183 Huw Jones BAD Tri M45-49 34:56.2  02:43:55.70  02:13:22.25  05:32:14.15 27
196 317 Nigel Slavik M35-39 33:42.1  02:39:05.75  02:19:59.25  05:32:47.15 45
197 41 Simon Birch M40-44 32:34.6  02:56:15.80  02:04:53.45  05:33:43.90 49
198 164 Alan Hodgson PSOF M40-44 34:42.4  02:57:19.35  02:02:29.70  05:34:31.45 50
199 268 Richard Pitts M40-44 33:24.3  02:44:45.35  02:16:49.60  05:34:59.20 51
200 360 Chris Wells king Farnham Tri Club M40-44 32:47.3  02:31:18.60  02:31:30.35  05:35:36.25 52
201 343 Anthony Taylor M35-39 42:45.6  02:50:50.55  02:02:21.45  05:35:57.65 46
202 206 Paul Letchworth M40-44 30:19.9  02:38:24.00  02:28:25.50  05:37:09.45 53
203 361 Matthew Wesley M30-34 28:50.4  02:43:44.65  02:24:36.40  05:37:11.50 40
204 320 Richard Smith Tri Talk M40-44 34:16.5  02:42:34.20  02:21:49.25  05:38:39.95 54
205 81 James Davies Celtic Tri M40-44 30:52.9  02:38:23.55  02:30:30.00  05:39:46.45 55
206 341 Paul Taylor East Essex Triathlon Club M20-29 33:40.7  02:43:43.45  02:22:43.75  05:40:07.90 18
207 374 Mark Williams Swindon Tri Club M35-39 37:23.4  02:49:02.60  02:14:00.90  05:40:26.85 47
208 186 Peter Jordan M45-49 33:58.1  02:43:50.20  02:24:01.75  05:41:50.00 28
209 111 Lee Franklin M35-39 36:47.9  05:05:02.65  05:41:50.60 48
210 138 Simon Green M50-59 36:50.8  02:46:47.95  02:18:53.85  05:42:32.65 18
211 290 Chris Roberts Farnham Tri Club M50-59 35:26.8  02:52:54.45  02:15:12.35  05:43:33.60 19
212 311 Marcus Shepherd Tri Talk M40-44 34:34.2  02:52:55.55  02:17:09.65  05:44:39.35 56
213 310 Peter Sheard GearsAndTears M40-44 32:41.1  02:47:26.25  02:24:57.35  05:45:04.70 57
214 247 Keith Oliver M50-59 41:03.6  02:47:50.40  02:17:13.45  05:46:07.45 20
215 112 Graeme Fudge M40-44 33:25.6  02:50:57.95  02:21:49.80  05:46:13.30 58
216 239 Brett Moseley Benfleet Running Club M40-44 33:16.7  02:51:19.95  02:21:57.55  05:46:34.20 59
217 38 Grant Berthold PSOF M40-44 37:53.9  02:39:44.75  02:30:36.95  05:48:15.60 60
218 155 Del Granger M40-44 37:00.0  02:46:42.45  02:25:08.35  05:48:50.85 61
219 266 Guy Pitcher tri-anglia M40-44 32:28.9  03:05:03.70  02:01:56.85  05:51:29.45 62 12 mins accompanied riding
220 69 Mike Clyne 7oaks Tri Club M40-44 35:34.8  02:48:29.60  02:27:59.65  05:52:04.10 63
221 93 Gareth Downes M30-34 31:38.4  02:54:14.90  02:26:39.70  05:52:33.05 41
222 85 Chris Denison Smith M40-44 37:38.3  02:53:45.50  02:21:58.75  05:53:22.55 64
223 100 Anthony Duthoit Farnham Tri Club M50-59 37:47.8  02:47:58.00  02:27:49.80  05:53:35.65 21
224 304 Richard Sangster M35-39 39:50.7  02:48:56.15  02:26:32.65  05:55:19.50 49
225 227 Lars Menken Serpentine M30-34 32:45.6  02:43:57.65  02:40:12.25  05:56:55.55 42
226 16 Altaf Ahmed 7oaks Tri Club M40-44 42:57.1  02:51:47.90  02:22:19.50  05:57:04.55 65
227 333 Glen Strachan M35-39 34:50.8  02:58:57.60  02:23:21.25  05:57:09.70 50
228 384 Martin Zobel M35-39 46:42.8  03:04:24.45  02:06:14.80  05:57:22.05 51
229 212 James MacGowan Medway Misfits M45-49 42:01.3  02:59:41.55  02:14:49.70  05:58:32.55 29 2min helmet violation
230 327 Paul Stalker M40-44 34:45.4  03:03:35.65  02:23:43.55  06:02:04.55 66
231 110 Chris Ford Medway Misfits M40-44 40:43.5  03:01:32.20  02:20:29.25  06:02:44.95 67
232 40 John Bilton M45-49 41:45.8  03:04:40.90  02:17:28.80  06:03:55.45 30
233 370 Julian Whitehorn M20-29 33:53.5  02:47:31.95  02:42:48.50  06:04:14.00 19
234 105 John Fairhurst Stubbington Green Runners & AC M60-69 38:07.4  03:17:17.35  02:12:08.75  06:07:33.50 1
235 261 Chris Persson Thames Turbo Triathlon Club M45-49 36:11.1  03:01:49.00  02:29:39.15  06:07:39.25 31
236 83 Allen Davis M35-39 37:14.4  02:56:36.15  02:33:50.60  06:07:41.15 52
237 357 Paul Smith Farnham Tri Club M50-59 40:29.7  03:04:35.50  02:33:32.75  06:18:37.95 22
238 365 Peter White East London Triathletes M40-44 37:49.9  03:00:15.40  02:41:28.90  06:19:34.25 68
239 222 Mike McCrudden Thames Turbo Triathlon Club M30-34 38:21.0  03:00:17.60  02:41:20.65  06:19:59.30 43
240 86 Stuart Diack M35-39 37:01.1  02:57:49.70  02:46:48.30  06:21:39.05 53
241 331 Mike Steven M30-34 40:38.0  03:08:51.20  02:33:04.60  06:22:33.85 44
242 264 Bruce Philp M45-49 28:02.5  03:03:59.85  02:53:34.40  06:25:36.75 32
243 123 Nick Gauntlett M20-29 32:51.7  02:53:51.20  02:59:34.65  06:26:17.55 20
244 378 David Wood M40-44 38:05.1  02:42:16.85  02:56:45.30  06:29:07.25 69 12 mins drafting
245 158 Martin Hill M45-49 54:27.2  03:20:09.80  02:15:30.30  06:30:07.35 33
246 281 Carl Rautenbach M40-44 34:36.3  03:23:16.50  02:41:39.40  06:39:32.20 70
247 202 Guy Lean M40-44 34:17.2  03:10:17.40  03:09:07.90  06:53:42.50 71
248 354 Trevor Waite Medway Misfits M30-34 35:49.3  03:20:48.95  03:02:23.80  06:59:02.10 45
148 Mike Harris M35-39 32:18.0  02:58:49.90  01:10:21.35 dnf 1lap run
200 Mark Lawn M40-44 35:58.5  02:28:53.20  00:56:16.50 dnf 1lap run
49 David Bristow Thames Valley Triathletes M30-34 38:32.0  02:34:37.35  03:13:09.35 dnf
170 James Horan Amphibians 2 Tri Club M40-44 31:22.8  started dnf
188 Caroline Keddie F45-49 36:38.1  started dnf
221 Victor McCloud Benfleet Running Club M60-69 39:24.2  03:14:27.25  03:53:51.40 dnf
293 Jody Rodger Optima Racing Team M35-39 28:07.9  02:19:03.45  02:47:11.35 dnf
300 John Salway PSOF M30-34 42:43.6  03:35:38.45  04:18:22.05 dnf 1lap run
383 Sharon Young Esporta Brighton F30-34 34:48.7  02:37:20.20  03:12:08.95 dnf
172 Sarah Hughes Tuff Fitty Triathlon Club F50-59 35:59.7  03:03:48.15  03:39:47.85 dnf
71 Clive Colloff M40-44 40:31.8  03:16:02.45  03:56:34.25 dnf
101 Gareth Earl M30-34 23:58.9  02:21:38.90  01:54:46.85  04:40:24.65 DQ Dangerous Riding
272 David Potter RNRMT M20-29 30:31.3  02:30:47.40  01:47:47.45  04:49:06.10 DQ Dangerous Riding
149 TONY HARRIS Amphibians 2 Tri Club M45-49 33:50.5  02:29:23.40  01:47:22.90  04:50:36.75 DQ Dangerous Riding
165 Jolyon Holdstock M40-44 33:21.6  02:30:50.55  02:06:06.40  05:10:18.55 DQ Dangerous Riding
302 ROBERT SANDLES Celtic Tri M40-44 33:52.6  02:42:22.50  02:02:06.75  05:18:21.85 DQ Dangerous Riding
244 Keith Myers Optima Racing Team M45-49 35:29.9  03:02:14.40  02:11:07.20  05:48:51.45 DQ Dangerous Riding