The Primera Swashbuckler 2012 13th May, swim 750m, Bike 80km, Run 22.8k
FirstName LastName Club Category Gender Swim Bike Run Finish Overall In Category
Tom Sturdy M20 M 12:56.2  02:07:28.75  01:27:40.70  03:48:05.65 1 1
Robert Brundish Tri Camp Race Team M30 M 12:08.6  02:09:36.55  01:26:27.75  03:48:12.90 2 1
Dave Woodgate Team Endurance M35 M 11:39.5  02:08:22.75  01:33:59.75  03:54:02.00 3 1
Owen Harries Southampton Tri Club M45 M 18:25.3  02:11:26.40  01:33:05.50  04:02:57.25 4 1
Lee Charles M35 M 13:25.6  02:06:58.60  01:43:55.30  04:04:19.55 5 2
Peter Rowe Ful-On tri M20 M 11:56.4  02:17:40.15  01:35:32.05  04:05:08.60 6 2
Jon Alexander Optima M30 M 12:00.7  02:17:04.65  01:36:41.20  04:05:46.50 7 2
Paul Deen Wimbledon Windmilers M40 M 14:12.4  02:16:19.20  01:35:24.90  04:05:56.45 8 1
Richard Newey Thames Turbo PowerBar  M45 M 14:06.8  02:14:36.00  01:37:19.10  04:06:01.95 9 2
Stephen Mitchell Epsom & Ewell Harriers M35 M 14:51.4  02:17:59.70  01:33:19.50  04:06:10.55 10 3
Paul Burton Tri Camp Race Team M30 M 12:39.2  02:12:35.00  01:43:21.25  04:08:35.40 11 3
Paul Hart East Essex Tri Club M30 M 17:14.1  02:12:12.85  01:39:21.10  04:08:48.00 12 4
Tim George M20 M 14:19.0  02:15:27.90  01:39:43.70  04:09:30.60 13 3
Paul Chapman Primera-TBCUK M30 M 15:41.1  02:17:13.75  01:36:38.40  04:09:33.20 14 5
Gareth Rice The Tri Life M35 M 14:01.7  02:15:33.75  01:40:24.25  04:09:59.70 15 4
Karl Chandlers Farnham Tri Club M40 M 13:14.5  02:15:33.20  01:44:06.60  04:12:54.25 16 2
Neil Wicks Worcester Tri Club M35 M 13:28.7  02:25:12.90  01:34:19.00  04:13:00.55 17 5
Chris Mills Brighton Phoenix Tri M20 M 15:48.2  02:19:56.45  01:38:57.05  04:14:41.65 18 4
Matthew Denyer M30 M 14:27.3  02:22:52.60  01:38:01.25  04:15:21.10 19 6
Stephan Hoffmeyer M30 M 17:34.3  01:56:23.25  02:01:33.20  04:15:30.70 20 7
Clive Spicer Virgin active Brighton M30 M 15:43.6  02:15:45.75  01:44:23.10  04:15:52.45 21 8
Andrew Vian M40 M 16:18.2  02:20:35.00  01:39:40.45  04:16:33.70 22 3
Mark Richardson Farnham Tri Club M45 M 15:51.1  02:09:42.00  01:51:20.90  04:16:53.95 23 3
Richard Hope VPH&TH M40 M 17:39.9  02:23:38.65  01:35:36.30  04:16:54.80 24 4
Adam Fraser M30 M 16:50.2  02:22:06.40  01:38:03.90  04:17:00.45 25 9
John Marriott Team Kennet M50 M 13:54.2  02:19:58.00  01:43:10.20  04:17:02.40 26 1
Elizabeth Hutson Wheels Cycles F30 F 14:08.7  02:20:02.15  01:42:53.65  04:17:04.50 27 1
Ben Kadinopoulos Royal Navy Triathlon M30 M 16:25.8  02:12:11.20  01:49:45.15  04:18:22.20 28 10
Tracy Cook TRI UK F35 F 14:29.7  02:21:00.20  01:42:57.65  04:18:27.55 29 1
Rob Wilson M35 M 16:24.8  02:24:47.85  01:37:29.05  04:18:41.75 30 6
Christophe Dormenval SUTri M20 M 13:34.0  02:15:58.65  01:49:36.95  04:19:09.60 31 5
Craig Beech M40 M 16:19.7  02:20:06.60  01:42:57.70  04:19:23.95 32 5
Ben Unsworth Thames Turbo PowerBar M30 M 13:12.5  02:11:49.55  01:55:03.35  04:20:05.40 33 11
Paul Beechey M35 M 18:58.8  02:23:11.00  01:38:25.20  04:20:35.00 34 7
Mike Orton Hemel Hempstead Cycling Club M50 M 14:16.0  02:21:27.60  01:45:05.20  04:20:48.75 35 2
Richard Evershed M30 M 18:33.2  02:33:06.00  01:29:16.20  04:20:55.45 36 12
Gary Peters DMVAC M45 M 14:07.6  02:19:50.95  01:47:49.40  04:21:47.95 37 4
Matt Fisher TBAS M35 M 13:39.7  02:22:09.55  01:46:17.00  04:22:06.25 38 8
Andrew Finn London fields triathlon club M30 M 16:42.5  02:29:39.20  01:35:46.45  04:22:08.10 39 13
Tom Gough Optima M20 M 15:58.3  02:25:41.90  01:40:36.60  04:22:16.80 40 6
Jason McKinnon Spa Striders M35 M 14:30.1  02:17:10.30  01:50:40.00  04:22:20.40 41 9
Gabriel Sayer London fields Tri club M40 M 14:37.7  02:19:12.15  01:48:41.00  04:22:30.80 42 6
Chris Tye Ipswich Tri M45 M 16:10.0  02:25:46.15  01:41:26.90  04:23:23.05 43 5
Alex Croucher Primera tbc M30 M 16:17.8  02:19:09.75  01:47:57.45  04:23:24.95 44 14
Oliver Excell East London Triathletes M35 M 18:50.4  02:26:33.90  01:38:05.95  04:23:30.25 45 10
Mel Varvel Votwo/USN F40 F 17:58.5  02:25:27.00  01:40:17.70  04:23:43.25 46 1
Mike Anslow Black country triatheltes M35 M 18:10.5  02:20:47.05  01:44:47.55  04:23:45.10 47 11
Patrizio Morlacci Optima M35 M 15:40.2  02:18:50.35  01:49:17.15  04:23:47.75 48 12
Mark Stewart Coventry Triathletes M45 M 19:49.1  02:24:39.50  01:40:10.90  04:24:39.45 49 6
Nick Sheppard MySportingTimes.com M35 M 08:44.7  02:31:45.95  01:44:39.80  04:25:10.50 50 13
Ian Shaw M35 M 14:36.6  02:21:00.90  01:49:33.85  04:25:11.30 51 14
Brian Jenkins East London Tri M30 M 13:06.3  02:39:23.80  01:32:52.25  04:25:22.35 52 15
Alex Abbott M35 M 14:03.1  02:22:35.55  01:49:03.90  04:25:42.50 53 15
Daniel Bingham Hillingdon Triathletes M35 M 14:31.9  02:30:06.75  01:41:16.85  04:25:55.50 54 16
Jez Sharpe Army Triathlon M40 M 14:55.3  02:26:39.20  01:44:52.30  04:26:26.75 55 7
Kevin O'Neill M35 M 18:16.1  02:20:39.35  01:47:37.30  04:26:32.70 56 17
Kevin Willett Bedford Harriers AC M45 M 15:29.9  02:28:12.15  01:43:27.50  04:27:09.55 57 7
Stephen Orpin M30 M 14:10.9  02:25:02.15  01:47:58.75  04:27:11.85 58 16
Robert Boulding London fields triathlon club M30 M 17:34.3  02:26:03.05  01:43:56.80  04:27:34.10 59 17
Edward Peacock M30 M 17:13.7  02:25:40.95  01:45:01.05  04:27:55.70 60 18
Gill Fullen Bedford Harriers F45 F 15:28.5  02:28:39.95  01:43:48.20  04:27:56.65 61 1
Richard Fulchiron M35 M 16:45.1  02:28:13.55  01:43:17.30  04:28:15.95 62 18
Paul Spiceley M40 M 18:49.2  02:25:38.35  01:44:51.55  04:29:19.10 63 8
Charles Harris Team Trisports M40 M 13:51.1  02:18:40.10  01:57:01.00  04:29:32.15 64 9
Skylar Paulich M20 M 15:41.4  02:19:58.15  01:54:44.90  04:30:24.50 65 7
Sam Pink M35 M 16:24.6  02:29:47.45  01:44:19.40  04:30:31.40 66 19
Gavin Spurling M35 M 15:56.1  02:29:34.75  01:45:29.35  04:31:00.15 67 20
Rob Wickham Poole AC M45 M 17:48.4  02:27:55.50  01:45:39.20  04:31:23.10 68 8
Matthew Savory ESC D3 Triathlon M20 M 16:20.3  02:28:39.70  01:46:28.35  04:31:28.40 69 8
Penny Gardiner portishead & clevedon tri club F45 F 17:07.4  02:27:59.05  01:46:23.90  04:31:30.30 70 2
Matt Bryant M30 M 17:19.8  02:19:29.00  01:54:44.45  04:31:33.25 71 19
Elisabeth Brama Brighton Phoenix Tri F20 F 13:21.9  02:20:32.05  01:57:58.80  04:31:52.70 72 1
Clive Carter M35 M 17:13.7  02:33:04.70  01:41:53.75  04:32:12.15 73 21
Steven Kristafor Chunky Monkeys M40 M 14:45.8  02:32:40.90  01:44:55.45  04:32:22.15 74 10
Simon Trehearn RG Active Race Team M35 M 17:48.0  02:26:34.50  01:48:06.60  04:32:29.05 75 22
Gill Newey Thames Turbo F30 F 16:44.7  02:23:23.85  01:52:56.35  04:33:04.90 76 2
Anja Heijnen Votwo/USN F40 F 18:39.0  02:23:14.10  01:52:08.15  04:34:01.20 77 2
Phil Meredith Salisbury Tri Club M45 M 18:44.9  02:17:40.00  01:57:45.95  04:34:10.85 78 9
Mark Hitchcott Teamfeat M40 M 17:28.8  02:25:58.05  01:51:03.05  04:34:29.85 79 11
David Rothwell M20 M 15:51.9  02:27:47.55  01:50:50.50  04:34:29.90 80 9
Andy Collins Tea Club M30 M 17:14.3  02:26:38.25  01:50:47.35  04:34:39.95 81 20
Thomas Jackson Team REP M50 M 18:03.7  02:35:29.90  01:41:21.55  04:34:55.10 82 3
Stuart Clark Team Outrageous M45 M 17:08.1  02:29:28.50  01:48:22.55  04:34:59.15 83 10
Sam Thompson RNRMTRI M20 M 17:35.6  02:24:34.90  01:52:53.60  04:35:04.15 84 10
Corinne Clark BRAT F20 F 12:48.0  02:29:47.45  01:52:29.05  04:35:04.55 85 2
Simon Smyth M30 M 16:08.0  02:29:27.95  01:50:07.20  04:35:43.15 86 21
Noel Charlton M35 M 15:58.6  02:26:26.00  01:53:19.90  04:35:44.50 87 23
Lloyd Cosgrove M40 M 14:54.3  02:18:46.85  02:02:04.85  04:35:45.95 88 12
Robyn Golding BAD Tri F35 F 16:11.8  02:33:00.75  01:46:41.30  04:35:53.85 89 2
Adrian Berrow M30 M 16:00.4  02:21:01.15  01:59:29.25  04:36:30.80 90 22
Nick Hocking M30 M 17:04.1  02:20:29.95  01:59:02.50  04:36:36.55 91 23
Patrick Woolley Ful on tri M30 M 14:36.3  02:17:27.65  02:04:55.30  04:36:59.25 92 24
Richard jelfs M30 M 14:43.1  02:25:37.70  01:57:16.65  04:37:37.40 93 25
Gareth Humphreys Wimbledon Windmilers M30 M 15:34.8  02:30:58.95  01:52:11.00  04:38:44.80 94 26
Charles Whelan Farnham Tri M40 M 15:48.9  02:28:37.95  01:54:27.85  04:38:54.75 95 13
Sharon Young Virgin active brighton F35 F 18:02.4  02:37:39.70  01:43:44.55  04:39:26.70 96 3
Chris Neilson HATC M50 M 18:34.3  02:24:44.35  01:56:23.65  04:39:42.30 97 4
Jeremy Lake M40 M 17:41.8  02:32:06.70  01:49:56.35  04:39:44.85 98 14
Sue Smith F40 F 15:10.5  02:30:29.80  01:54:08.10  04:39:48.45 99 3
Douglas Steel TriTalk.co.uk M45 M 16:17.0  02:21:54.20  02:02:06.10  04:40:17.30 100 11
Kate Mapham Ful on tri F20 F 13:47.3  02:45:04.55  01:41:30.75  04:40:22.60 101 3
Nick Hodges M35 M 17:18.3  02:27:45.30  01:55:24.65  04:40:28.25 102 24
Christian Woodford Stirling Triathlon Club M50 M 14:13.8  02:31:00.55  01:55:19.60  04:40:33.95 103 5
Mike Zollo Southampton Tri Club M30 M 15:54.8  02:20:55.60  02:04:10.45  04:41:00.80 104 27
Jon Webster Mid Sussex Tri M45 M 16:53.5  02:30:03.80  01:54:15.70  04:41:13.05 105 12
Steve Lyons M45 M 19:37.3  02:23:00.25  01:58:35.70  04:41:13.25 106 13
Tony Parello Bedford Harriers AC M50 M 19:46.4  02:30:32.75  01:51:31.05  04:41:50.25 107 6
James Humphries Watford Tri Club M35 M 15:57.7  02:29:22.85  01:57:03.65  04:42:24.25 108 25
Andrew King M35 M 18:11.9  02:25:20.30  01:59:18.45  04:42:50.60 109 26
Clive Lett Tuff Fitty Tri Club M45 M 17:01.1  02:32:52.00  01:53:19.75  04:43:12.85 110 14
James Beach Somerset RC Tri M35 M 16:27.7  02:33:33.00  01:53:45.65  04:43:46.30 111 27
Marco Tagliasacchi A Team M30 M 21:19.2  02:27:19.00  01:55:23.50  04:44:01.70 112 28
Roland Shaw Tri Anglia m55 M 15:43.4  02:29:24.60  01:58:57.60  04:44:05.60 113 1
James Edwards M35 M 19:22.2  02:25:11.05  01:59:38.65  04:44:11.85 114 28
Mathieu Davy D3 Triathlon M30 M 15:47.3  04:44:30.40 115 29
Mark Capocci Portsmouth Triathletes M40 M 14:47.2  02:26:15.85  02:03:31.25  04:44:34.30 116 15
Bran Shute M40 M 19:35.2  02:33:46.75  01:51:27.25  04:44:49.15 117 16
Edward Grubb M30 M 15:45.1  02:37:56.00  01:51:09.90  04:44:51.05 118 30
Paul Earley Salisbury Tri Club M45 M 26:20.4  02:26:36.55  01:52:06.95  04:45:03.90 119 15
Will Lambeth M30 M 18:05.1  02:35:28.90  01:51:46.30  04:45:20.35 120 31
Steve Lawson Team Outrageous M35 M 16:29.8  02:32:31.05  01:56:41.30  04:45:42.10 121 29
Conrad Jooste Farnham Triathlon Club M35 M 14:57.8  02:35:04.00  01:55:40.55  04:45:42.40 122 30
Jill Ibberson Spa Strideres F35 F 19:26.6  02:25:03.55  02:01:46.20  04:46:16.35 123 4
Matthew Knight Coventry Triathletes M30 M 15:36.7  02:46:10.75  01:44:34.20  04:46:21.60 124 32
Peter Chard 4T+ velo club M45 M 15:44.7  02:17:05.95  02:13:34.30  04:46:24.95 125 16
Elsie Roberts TFN Tri Club F35 F 17:58.6  02:43:06.40  01:46:37.25  04:47:42.25 126 5
Kim Moss 7 Oakstriclub F45 F 15:54.6  02:28:43.25  02:03:05.05  04:47:42.90 127 3
Sarah Chaloner North Dorset Tri Club F45 F 16:40.6  02:48:05.55  01:43:24.65  04:48:10.85 128 4
Brian Guckian Thames Turbos M40 M 20:47.0  02:22:32.90  02:04:57.00  04:48:16.90 129 17
Jens Frohberg M30 M 28:13.5  02:29:25.85  01:50:41.80  04:48:21.15 130 33
David Orders M30 M 12:28.5  02:23:03.05  02:12:51.50  04:48:23.00 131 34
Alexander Rae Coventry tri M50 M 19:42.9  02:35:37.50  01:53:17.95  04:48:38.35 132 7
Ross Taylor M30 M 18:00.0  02:36:09.85  01:55:01.45  04:49:11.35 133 35
Andrew Cripps M30 M 15:49.9  02:20:13.45  02:14:07.90  04:50:11.25 134 36
Ian Joyce Bedford Harriers AC M45 M 17:46.8  02:31:21.05  02:01:07.45  04:50:15.35 135 17
Stuart Evans Born2tri M35 M 17:32.6  02:29:08.75  02:03:51.90  04:50:33.30 136 31
Calvin Woods M30 M 16:49.2  02:32:40.50  02:01:04.85  04:50:34.50 137 37
Harriet Chettleburgh Team Kennet F35 F 17:08.4  02:41:26.95  01:52:00.05  04:50:35.40 138 6
Dan Butler Team Outrageous M40 M 15:34.4  02:21:03.00  02:14:09.90  04:50:47.30 139 18
James Morris M20 M 14:38.3  02:30:56.75  02:05:25.95  04:51:00.95 140 11
Dawn Clark Spa Striders F35 F 20:28.1  02:41:03.65  01:50:01.65  04:51:33.40 141 7
James Wilson M20 M 17:56.2  02:34:09.50  01:59:30.55  04:51:36.30 142 12
Richard Fisher M40 M 17:11.9  02:46:42.05  01:48:43.95  04:52:37.85 143 19
Mark Clayton Chippenham Harriers M50 M 18:35.0  02:49:15.30  01:45:01.65  04:52:51.95 144 8
Matt Kurton M30 M 20:09.5  02:40:30.65  01:52:34.45  04:53:14.55 145 38
Chris Leach M35 M 16:35.6  02:41:35.05  01:55:30.85  04:53:41.45 146 32
David Taylor M40 M 16:06.5  02:29:21.50  02:08:23.35  04:53:51.35 147 20
Tim Ottmann M35 M 17:00.8  02:29:31.25  02:07:20.80  04:53:52.80 148 33
Oliver Bath M30 M 14:41.7  02:34:43.45  02:04:32.85  04:53:58.00 149 39
Ben Timmermans M35 M 18:17.6  02:38:58.40  01:57:01.80  04:54:17.85 150 34
Graeme Beeson M45 M 19:15.5  02:33:06.85  02:01:57.75  04:54:20.10 151 18
Ian Carveth ESC D3 Triathlon M40 M 14:32.8  02:36:59.95  02:03:05.50  04:54:38.20 152 21
Tony Hewitt M50 M 19:27.5  02:31:40.00  02:03:38.00  04:54:45.45 153 9
Wayne Vincent Triteam Wessex M50 M 21:02.7  02:37:36.60  01:56:26.65  04:55:05.95 154 10
Nick McCarthy M35 M 18:39.8  02:51:19.60  01:45:37.00  04:55:36.35 155 35
Antony Gummersall M40 M 16:49.4  02:21:31.40  02:17:17.50  04:55:38.25 156 22
Ian Lee-Emery Berkshire Tri Squad M45 M 19:12.7  02:43:12.70  01:53:14.30  04:55:39.65 157 19
Susan Pugh RAF Tri F30 F 15:28.1  02:37:00.80  02:03:15.15  04:55:44.05 158 3
Simon Turner M30 M 16:54.6  02:37:09.65  02:01:44.65  04:55:48.95 159 40
Rodneyfowler Fowler M45 M 20:11.9  02:44:09.05  01:51:31.40  04:55:52.35 160 20
Kevin Humby M30 M 17:06.0  02:32:38.70  02:06:20.90  04:56:05.65 161 41
Jon Spear M40 M 20:54.9  02:43:00.35  01:52:39.55  04:56:34.75 162 23
Neil Mowforth Abingdon & Vale Tri Club M40 M 18:11.3  02:41:23.00  01:57:31.55  04:57:05.85 163 24
Ryan Thomas M20 M 15:49.5  02:47:21.55  01:54:05.80  04:57:16.85 164 13
Christopher Thomas Wessex Wizards M30 M 17:51.7  02:42:00.50  01:57:29.30  04:57:21.50 165 42
Daniel Brasier Berkshire Tri Squad M30 M 19:05.6  02:39:26.30  01:59:00.40  04:57:32.25 166 43
Heath Williams celtic tri M40 M 17:09.9  02:38:44.95  02:01:55.00  04:57:49.85 167 25
David Sharman Bedford Harriers AC M35 M 18:33.2  02:44:13.00  01:55:24.50  04:58:10.70 168 36
Mark Perkins B2P M45 M 16:15.7  02:40:44.50  02:01:22.70  04:58:22.85 169 21
Miles Penfold Horsham Ambhibians Triathlon M45 M 19:18.5  02:42:08.55  01:57:11.45  04:58:38.50 170 22
Jeff Williams WDSA M35 M 17:31.6  02:32:25.90  02:09:19.40  04:59:16.85 171 37
Amalaswintha Wolfsdorf Serpentine F20 F 19:53.7  02:34:26.10  02:05:05.85  04:59:25.70 172 4
Tara Wood B2P F35 F 18:36.5  02:50:33.95  01:50:36.10  04:59:46.55 173 8
Sam Morton Southampton Triathlon Club M30 M 15:16.0  02:35:20.45  02:09:34.05  05:00:10.55 174 44
Robin Horner M40 M 21:04.2  02:44:07.40  01:55:40.85  05:00:52.45 175 26
Guy Scott Thames Turbo M40 M 17:43.9  02:38:19.45  02:05:07.65  05:01:10.95 176 27
Ian Rothwell M50 M 17:22.9  02:32:16.70  02:11:56.20  05:01:35.75 177 11
Adam Jones M20 M 15:27.0  02:35:31.80  02:10:39.10  05:01:37.90 178 14
Matt Cobbold tritonians M30 M 15:50.6  02:32:43.40  02:13:45.05  05:02:19.05 179 45
Hannah Kemlo Glasgow Triathlon Club F20 F 18:35.3  02:39:01.70  02:04:45.00  05:02:21.95 180 5
Nicola Wetherill F20 F 17:43.2  02:43:38.15  02:01:52.55  05:03:13.90 181 6
Andrew Pillans M35 M 22:09.0  02:37:44.80  02:03:00.00  05:03:20.65 182 38
Jennie Spillane Spa Striders F30 F 17:05.0  02:45:41.80  02:00:48.10  05:03:34.90 183 4
David Bunyan M50 M 16:32.1  02:32:35.60  02:14:29.00  05:03:36.75 184 12
David Prickett M20 M 16:42.9  02:43:40.30  02:03:47.75  05:04:10.95 185 15
Sally Goble F45 F 20:49.8  02:45:36.20  01:57:46.05  05:04:12.05 186 5
Jon Gubb Farnham Tri Club M35 M 17:04.0  02:44:42.40  02:02:38.30  05:04:24.65 187 39
Sean Cunniff Army M35 M 18:23.5  02:43:58.25  02:03:17.40  05:05:39.15 188 40
Martin Davies NEWT M50 M 23:34.5  02:58:33.60  01:43:46.15  05:05:54.30 189 13
Graeme Thorpe GT Harriers M35 M 22:35.5  02:25:59.20  02:17:27.65  05:06:02.30 190 41
Wendy McMillan F35 F 17:33.8  02:34:38.95  02:13:58.85  05:06:11.60 191 9
Mike Phillips M40 M 18:05.6  02:39:12.65  02:09:15.95  05:06:34.20 192 28
Geoff Powell Portsmouth Tri M40 M 19:58.4  02:38:40.75  02:07:59.40  05:06:38.60 193 29
Declan Phelan VHPTHAC M50 M 22:27.2  02:44:34.90  01:59:50.95  05:06:53.10 194 14
John Roberts 4T+ velo club M45 M 19:53.2  02:46:30.70  02:00:40.05  05:07:04.00 195 23
Joel Richards M20 M 22:27.6  02:24:53.30  02:20:03.45  05:07:24.30 196 16
Clare Norrish Abingdon & Vale Tri Club F30 F 17:44.3  02:56:21.45  01:54:01.10  05:08:06.85 197 5
Colin O'Connor M35 M 18:43.7  02:50:21.55  01:59:09.15  05:08:14.40 198 42
Dave Dixon Watford Triathlon M40 M 18:39.3  02:37:28.20  02:12:07.05  05:08:14.55 199 30
John Harris Bedford Harriers AC M45 M 17:56.2  02:32:34.95  02:18:16.75  05:08:47.85 200 24
Bradley Boericke Optima M45 M 16:16.9  02:43:52.15  02:08:48.75  05:08:57.85 201 25
NICK LINDSAY M45 M 19:08.8  02:46:02.25  02:03:55.00  05:09:06.05 202 26
Troy Forrest M30 M 18:00.4  02:38:58.10  02:12:32.80  05:09:31.30 203 46
Martin Hill M45 M 25:55.5  02:55:35.40  01:48:15.40  05:09:46.25 204 27
Nicole Patterson Tuff Fitty Tri Club F40 F 16:08.2  02:47:14.45  02:06:37.30  05:10:00.00 205 4
Lukas Kafonek M30 M 14:48.9  02:29:42.50  02:26:00.75  05:10:32.10 206 47
David Ledwitch Chippenham Wheelers M50 M 19:07.9  02:49:15.65  02:02:11.05  05:10:34.65 207 15
Robert White M20 M 19:39.8  02:42:39.60  02:08:19.70  05:10:39.05 208 17
Simon Pinnington Hogweed Trotters M40 M 18:12.9  02:38:21.80  02:14:14.60  05:10:49.35 209 31
Steven Smith Optima Racing team M20 M 14:09.7  02:39:25.10  02:17:33.55  05:11:08.35 210 18
Sean Stafford M40 M 18:37.3  02:49:40.45  02:03:19.85  05:11:37.65 211 32
Jamie Spillett Team Outrageous M35 M 15:42.3  02:40:27.45  02:15:30.95  05:11:40.65 212 43
Dawn Bishop RAF Triathlon F20 F 18:05.3  02:46:39.30  02:07:29.00  05:12:13.55 213 7
Andrew Robertson farnham triathlon M35 M 19:37.3  02:48:53.50  02:04:01.65  05:12:32.40 214 44
Stephen payne M30 M 18:01.8  02:33:28.75  02:21:15.70  05:12:46.25 215 48
David Crichton Zoom tri Bournemouth m55 M 16:53.2  02:32:21.30  02:23:34.40  05:12:48.85 216 2
Tim Styles m55 M 18:15.0  02:32:42.15  02:21:55.60  05:12:52.80 217 3
Rachel Roberts F30 F 17:57.0  02:51:32.15  02:04:01.60  05:13:30.70 218 6
Robert Firth M35 M 17:58.9  02:40:14.50  02:15:21.65  05:13:35.05 219 45
Dan Chapman Team Outrageous M35 M 14:50.0  02:37:59.95  02:20:59.30  05:13:49.30 220 46
Lucy Buis F40 F 17:25.8  02:55:20.75  02:01:58.20  05:14:44.75 221 5
Mark Millett M35 M 19:09.8  02:40:37.10  02:15:13.50  05:15:00.45 222 47
Chris Stephenson Royal Navy Triathalon M35 M 31:04.6  02:38:22.10  02:05:41.90  05:15:08.55 223 48
Paul Cane M45 M 19:20.8  02:32:12.50  02:23:40.75  05:15:14.05 224 28
Dominic Kanga M30 M 15:59.8  02:50:28.90  02:09:03.55  05:15:32.30 225 49
Kieran Doherty Kingfisher Tri M40 M 23:40.4  02:40:55.35  02:11:09.95  05:15:45.65 226 33
Robert Kemlo M20 M 19:32.2  02:43:01.70  02:13:17.60  05:15:51.55 227 19
Carla Tonks BADTri F30 F 19:30.0  02:44:14.00  02:12:15.35  05:15:59.30 228 7
Duncan Holland M30 M 20:13.4  02:40:46.75  02:15:46.10  05:16:46.25 229 50
Rob Emmerson M50 M 16:01.4  02:46:19.55  02:15:32.85  05:17:53.80 230 16
Paul Kent b2p tri club M40 M 19:16.7  02:48:14.75  02:10:38.30  05:18:09.75 231 34
Claire Fudge F30 F 15:37.6  02:47:37.90  02:15:02.30  05:18:17.75 232 8
Peter Gregory Team Feat m55 M 17:38.7  02:37:35.10  02:23:08.90  05:18:22.65 233 4
Simon McFarlane M30 M 16:19.0  02:40:50.55  02:21:20.45  05:18:30.05 234 51
Kenneth Riches Phoenix Triathlon Club M30 M 15:56.5  02:39:01.30  02:24:09.50  05:19:07.25 235 52
Steve Hunter Team Outrageous M50 M 16:23.4  02:34:34.90  02:28:12.60  05:19:10.85 236 17
Paul Russell RNTA M40 M 18:08.0  02:37:55.90  02:23:56.90  05:20:00.85 237 35
Peter Schofield Spa Striders M50 M 24:37.5  02:48:03.25  02:07:40.85  05:20:21.65 238 18
Justine Jury F30 F 21:59.0  02:57:24.00  02:01:16.40  05:20:39.45 239 9
Michael Carden East London Triathletes M50 M 23:10.2  02:37:37.90  02:20:16.40  05:21:04.50 240 19
Sally Gilbert Southampton Tri Club F50 F 20:39.7  03:03:39.90  01:57:04.20  05:21:23.75 241 1
Mark Jeffrey Coventry Triathletes M40 M 17:11.9  02:45:55.25  02:18:44.00  05:21:51.10 242 36
Matthew Trend M30 M 19:08.3  02:41:20.90  02:21:50.80  05:22:19.95 243 53
Alan Davis M45 M 13:58.2  02:35:38.20  02:33:10.55  05:22:46.95 244 29
Rob Timmis Esporta, Dorset M45 M 16:48.1  02:54:28.50  02:13:00.75  05:24:17.40 245 30
Jamie Kirkaldy M30 M 23:45.8  02:30:00.50  02:30:48.00  05:24:34.25 246 54
Bethan Gwynn Spa Striders F30 F 19:44.5  02:50:21.75  02:15:34.45  05:25:40.70 247 10
Alan Rhodes M40 M 17:05.3  02:40:01.40  02:28:43.15  05:25:49.85 248 37
Kashif Khan D3 Triathlon M35 M 18:23.0  02:49:11.10  02:18:23.10  05:25:57.20 249 49
Nikki Deery Abingdon Vale Triathlon Club F30 F 14:54.4  02:53:42.40  02:17:57.40  05:26:34.25 250 11
Simon Oakes M20 M 18:34.6  03:05:31.50  02:02:30.55  05:26:36.60 251 20
Victoria Sylvester Watford Tri F40 F 19:28.4  02:59:14.35  02:08:24.45  05:27:07.20 252 6
Oliver Willkinson M35 M 23:05.1  02:45:27.30  02:20:28.10  05:29:00.55 253 50
Adam Hansen M30 M 23:07.3  02:49:07.40  02:17:16.95  05:29:31.70 254 55
Carsten Stokvis M45 M 23:06.5  02:55:19.25  02:12:08.75  05:30:34.55 255 31
Sonja Schnitzler F30 F 25:57.0  02:51:00.55  02:13:52.15  05:30:49.70 256 12
Iain Blair M45 M 18:06.8  02:40:21.75  02:32:32.75  05:31:01.35 257 32
Neil Ambler M45 M 21:15.5  02:54:21.65  02:15:52.20  05:31:29.40 258 33
Mark Harrison M35 M 13:27.3  02:42:39.05  02:36:11.45  05:32:17.75 259 51
Corinna O'COnnor Coventry Triathletes F35 F 21:39.1  02:57:04.65  02:13:43.50  05:32:27.20 260 10
Carlos Fresco barnet copthall M45 M 18:47.4  02:49:06.70  02:25:41.10  05:33:35.20 261 34
PAUL WILLIAMS LONDON FRONTRUNNERS M45 M 19:13.7  02:54:38.60  02:19:47.45  05:33:39.70 262 35
Sarah Danning F45 F 18:36.6  02:57:13.70  02:19:01.70  05:34:51.95 263 6
Chris Persson M45 M 20:09.8  02:47:34.20  02:27:23.90  05:35:07.85 264 36
Carl Rautenbach Thames Turbo M40 M 18:14.4  02:51:46.55  02:25:46.40  05:35:47.30 265 38
Philippa Cockman East London Tri F50 F 18:22.1  03:10:44.90  02:06:57.70  05:36:04.75 266 2
Mike Baptie BAD Tri M45 M 19:53.9  02:53:30.05  02:22:41.00  05:36:05.00 267 37
Patricia Carden East London Triathletes F45 F 21:59.3  02:40:57.85  02:33:18.10  05:36:15.25 268 7
Phil Bristow M50 M 18:55.3  02:42:24.90  02:35:02.10  05:36:22.25 269 20
Simon Bembridge M35 M 24:25.3  02:51:51.50  02:20:57.20  05:37:13.95 270 52
Christopher Naisbitt Manchester Tri Club M20 M 20:56.0  02:52:31.70  02:25:30.50  05:38:58.15 271 21
Peter Edwards M45 M 18:36.6  02:46:29.85  02:34:39.75  05:39:46.25 272 38
Conor Keogh M20 M 22:54.5  03:09:34.55  02:09:12.15  05:41:41.20 273 22
Joanne Hewitt Glasgow Triathlon Club F20 F 19:23.4  03:05:48.35  02:16:49.25  05:42:01.00 274 8
Bryn Davies M50 M 22:10.1  03:07:10.55  02:13:01.80  05:42:22.50 275 21
Simon Lewis WDSA M35 M 14:16.7  02:50:00.90  02:38:31.10  05:42:48.65 276 53
Heather Smee BAD Tri F35 F 20:20.8  03:02:21.95  02:21:08.95  05:43:51.75 277 11
James MacGowan Deal Tri M45 M 24:06.3  02:52:37.75  02:27:47.95  05:44:32.00 278 39
STUART DIACK M40 M 19:56.2  02:51:06.75  02:34:12.05  05:45:15.05 279 39
Melanie Pitches F45 F 26:34.2  03:07:44.25  02:11:59.05  05:46:17.45 280 8
Sean Hambrook M40 M 20:39.4  03:03:37.50  02:22:17.10  05:46:34.05 281 40
Nel Tindale F35 F 19:49.4  03:10:53.35  02:17:13.45  05:47:56.25 282 12
Andy Gill M30 M 23:31.2  02:59:18.00  02:25:13.40  05:48:02.65 283 56
Graham (Joe) Reynolds Coventry Triathletes M60 M 21:34.1  02:54:50.40  02:33:21.30  05:49:45.80 284 1
Laura Winder Phoenix Triathlon Club F30 F 22:25.0  02:55:39.20  02:33:29.15  05:51:33.30 285 13
Angela Wood F30 F 17:55.4  02:45:24.00  02:49:40.10  05:52:59.50 286 14
David Wright Portsmouth Triathletes M50 M 20:18.2  02:56:56.25  02:36:05.95  05:53:20.40 287 22
Matt Iles Kingswood Tri M35 M 20:34.3  02:51:56.95  02:41:50.60  05:54:21.85 288 54
Ania Ruszkowski eton F45 F 21:41.0  03:01:05.75  02:31:45.25  05:54:31.95 289 9
Lawrence Willmott brighton virgin active M40 M 22:53.5  02:53:25.70  02:39:25.45  05:55:44.70 290 41
Rob Body Abingdon Vale Tri Club M45 M 21:36.7  02:54:29.40  02:39:48.90  05:55:54.95 291 40
Craig Prior M35 M 18:24.4  02:48:43.70  02:49:02.10  05:56:10.25 292 55
Sean Ofsarnie Man Tri M45 M 19:49.8  02:55:55.65  02:42:10.10  05:57:55.55 293 41
Hugh Morgan Wildwood Tri M45 M 21:46.9  02:52:15.45  02:44:17.20  05:58:19.55 294 42
Timothy Wainwright M45 M 17:20.6  03:05:03.30  02:37:49.55  06:00:13.50 295 43
Alan Jackson M50 M 18:25.3  02:51:55.35  02:53:15.95  06:03:36.55 296 23
Will Shaylor M30 M 14:50.7  03:33:28.00  02:15:59.45  06:04:18.20 297 57
David Sweeney M50 M 21:09.1  03:10:28.10  02:38:08.80  06:09:45.95 298 24
James Norris M45 M 19:09.6  03:00:21.90  02:52:17.75  06:11:49.30 299 44
Jane Russell F45 F 21:01.0  03:19:53.50  02:32:49.95  06:13:44.50 300 10
Cara Cunniff F40 F 22:53.4  03:14:42.25  02:36:44.30  06:14:19.90 301 7
Tony Platt M30 M 26:12.1  02:56:49.25  02:56:11.95  06:19:13.30 302 58
Martin Wainwright M40 M 20:02.4  02:43:02.25  03:25:45.55  06:28:50.20 303 43
Andrew Howden M35 M 24:58.8  03:10:33.30  02:56:19.60  06:31:51.70 304 55
Gareth Ruse Gareth ruse M50 M 30:19.7  02:57:23.80  03:10:01.20  06:37:44.70 305 25
John Warr M45 M 28:24.6  03:13:21.25  03:07:15.70  06:49:01.50 306 45
Stephen Capon M45 M 25:01.9  03:05:24.60  03:21:21.00  06:51:47.50 307 46
Sophie Moore Tri Adventure F30 F NO SWIM  02:43:43.05  01:55:42.90 0 0
Suzie Mate Serpentine F40 F NO SWIM  02:56:37.00  03:12:07.10 0 0
Edward Clifford Tri Adventure M20 M NO SWIM  02:31:57.10  01:43:35.55 0 0
Greg Holloway Tri20 M35 M NO SWIM  02:18:17.40  01:46:49.90 0 0
Jack Lewis Tri20 M45 M NO SWIM  02:29:42.90  02:00:35.10 0 0
Adrian Tansley Bridgtown Cona Testa Tri Team M45 M NO SWIM  02:37:03.95  02:29:35.60 0 0
Anna Sykes-brown optima racing team F20 F 13:28.8
Louise West Farnham Triathlon Club F30 F 19:06.3  02:55:22.50
Claire Friday Team Outrageous F40 F 14:09.6
Zoe Leech F45 F 19:36.6
Joanne Bailey Salisbury Tri Club F50 F 16:51.7  03:02:50.40
Angie Kay Bedford Harriers AC F50 F 16:34.5
Dylan karger M20 M 18:15.9
David Gorley Southampton Tri Club M20 M 12:27.8
Ian Clark M30 M 14:50.7  02:22:46.10
Bruce Harrington Optima M30 M 13:20.5  02:24:39.50
Chris Rowe Winchester Tritonians M30 M 15:01.1  03:00:05.45
KATHY FORREST F45 F 18:14.5  02:56:50.15  01:23:01.70  04:38:06.30 ? 1 lap run
Matt Evans M30 M 19:26.0
Ed Lambert M30 M 15:43.7
Brendan Reese M35 M 16:46.8  02:25:44.80
Lee Piercy Performance Cycles M35 M 11:55.2
Graeme Turner Tag Rugby Trust Tro Club M35 M 13:30.7
Daniel Martin M40 M 15:53.0  02:27:19.30
John Inglis Windmilers M45 M 15:42.5  01:35:02.75
Jon Munday M45 M 16:28.7  02:30:41.20
Edward Green Abingdon & vale triathlon M45 M 18:16.4  02:36:45.35
Steve Bottomley Coventry Triathletes M45 M 17:33.4  02:38:04.35
Jes Spencer M45 M 20:38.2  02:44:37.20
Tony Phillips Eastleigh Running club M45 M 21:10.1  02:45:55.85
Aaron Robinson Serpentine M45 M 15:46.4
Andrew Cox M50 M 18:58.8
James Hoadley Wimbledon Windmilers M60 M 18:25.8
Mike Russell Team Outrageous M60 M 15:20.0